يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

عضو کانال ویسپی رایزنی فرهنگی 

ج.ا.ایران در آتن شوید  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

گزارش دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رئیس جشنواره هلنیک یونان

دکتر " علی محمد حلمی" رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با حضور در محل جشنواره بین المللی یونان  با آقای " ونگلیس تئودورپولووس"  دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر حلمی در این دیدار با تشریح فعالیت های فرهنگی، علمی و هنری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در یونان ، گفت: رایزنی فرهنگی با توجه به رابطه دیرینه و تاریخی دو کشور برضرورت آشنایی بیشتر شهروندان دو کشوربا فرهنگ و تمدن نوین وهمکاریهای فرهنگی وهنری دو کشور تاکید نمود .

 دکتر حلمی در آغاز با اشاره به پیشرفت های همه جانبه کشورمان درعرصه های مختلف نیز تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هنر و علم در کشورمان دوره رکود وضعیفی داشت  که با پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش های مستمر دولتمردان و مردم کشورمان  توسعه همه جانبه کشورمان و بخصوص در زمینه علم، هنر، احیای فرهنگ ایرانی  وبالندگی و توسعه صنایع شتاب خوبی گرفت و ما امروز شاهد موفقیت های یزرگ و زیادی هستیم.

 رایزن فرهنگی کشورمان درادامه افزود: شما بخوبی می دانید که  سینمای ایران، تئاتر، موسیقی و دیگر هنرهای کشورمان در جهان از جایگاه خوبی برخوردارند و در منطقه پیشتاز و برترهستیم .  حتی از برخی کشور های مطرح جهان  درعرصه تولیدات با کیفیت هنری،علمی، فرهنگی ومحتوایی  پیشی گرفته ایم.

وی درادامه با اشاره به رشد تئاتردر کشورمان گفت: تئاتر در ایران دارای ریشه تاریخی است و بخصوص تئاتر مذهبی با عنوان تعزیه زیرا کارهای هنری و تئاتری کشورمان برگرفته از واقعه مهم و تکاندهنده  کربلا و قرارگرفتن حق در مقابل باطل سرچشمه گرفته است که  دراحساسات وعواطف انسانی جای گرفته است ، تئاتر های غیر مذهبی هم به همین دلیل و با درس آموختن از این تئاتر که بیش از 1400 سال است در کشورمان رایج است، تاثیر گرفته و احساسات انسانی و عاطفی را در عدالتخواهی و حق طلبی در تولیدات خود مطرح و ارایه می نمایند.

 دکتر حلمی در ادامه افزود: ایران و یونان دارای تمدنی غنی هستند که می توان با بهره گیری ازاین سابقه تاریخی  و فرهنگی خود، برای آشنایی بیشتر شهروندان دو کشور بهره جست زیرا  نه در ایران  امروز و فکر می کنم  نه در یونان  معاصر، شهروندان از فرهنگ های غنی دو کشور و ظرفیت های همکاری این دو، اطلاع چندانی نداشته باشند، بنابراین آشنایی دو ملت با فرهنگ های یکدیگر باعث نزدیکی بیش از پیش دو ملت خواهد شد.

 تئودوریدس  نیز با اشاره به  ضرورت احترام به اعتقادات مذهبی دیگران، گفت: من ازاینکه در شهر آتن مسجدی برای انجام واجبات مسلمانان وجود ندارد متاسفم و امیدوارم که روزی کشورمان با احترام به آزادی مذهبی، اروپایی و مدرن بودن خود را نشان دهد. زیرا در حال حاضر مهاجران مسلمان زیادی در کشورمان زندگی می کنند ولی جایی برای انجام فرایض خود ندارند.

رئیس  فستیوال هنری یونان در ادامه با اشاره به قدمت و غنای فرهنگی ایران  گفت: فرهنگ ایران دارای غنای گسترده ای است و حتی قدمت و عظمت آن از فرهنگ یونان هم بیشتر است ولی بهرحال دو کشور دارای تمدنی قدیم و غنی هستند و از این رو توسعه همکاریهای فرهنگی دو کشور برای آشنایی دوملت بسیار ضروری است.

وی درادامه افزود: فستیوال هلنیک  بزرگترین فستیوال یونان می باشد و در تمام زمینه ها اعم از تئاتر، موسیقی، سینما و تئاتر های خیابانی فعالیت  می کند ومن آماده توسعه همکاریهای این فستیوال با رایزنی فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران هستم.

تئودورپلو با اشاره به فعالیت های فستیوال آتن، گفت : ما همکاری های خوبی با شهرداری و استانداری ها و شهرداری ها وبخصوص با شهرداری و استانداری منطقه " پلی پونیسو" واقع در جنوب غرب یونان داریم و به همین دلیل هم هرساله در تئاتر باستانی" اپیدورو" واقع در جنوب یونان  برنامه تئاتر و در محل باستانی " هردودت" در محل آکروپلیس برنامه موسیقی داریم.

 وی موسیقی ایرانی را یک از بهترین موسیقی های جهان قلمداد کرد و تصریح نمود: من عاشق موسیقی ایرانی هستم و می توانیم در این باره نیز همکاری داشته باشیم.

 در این دیدار ریس فستیوال هلنیک  نیز گفت: ما دارای کلاس های هنری 15 روزه در تابستان با همکاری دانشگاه منطقه پلی پونیس هستیم که پس از گذراندن این دوره این دانشگاه  به دانشجویان گواهی خواهد داد. وی در ادامه تصریح کرد: در چارچوب برنامه آتی فستیوال یونان ما خوشحال خواهیم شد که ایران نیز در برنامه هنری که در تابستان سال 2017 میلادی اجرا خواهیم کرد، شرکت نماید.

رئیس  فستیوال  یونان نیز با اشاره به توانایی این فستیوال گفت: ما چندین سالن در اختیار داریم و بخصوص درمنطقه پیراس واقع در جنوب شهر آتن که می توانیم برای اجرای برنامه های خود از آنها بهره بگیریم.

وی در ادامه با ابراز تمایل برای سفر به ایران گفت: من علاقمندم که به ایران سفری داشته باشم و با همکاران و مراکز فرهنگی وهنری کشورتان دیدار و برای توسعه بیشتر همکاریهای هنری مشارکت داشته باشیم .

 دکتر حلمی در این باره گفت: در فرصت مناسب اینکار صورت خواهد گرفت و چون تخصص شما تئاتر است می توانید بخوبی با بنیاد رودکی و نهادهای مشابه در ایران همکاری نمایید.

 

رایزن فرهنگی کشورمان در پایان کتاب اصفهان را به عنوان هدیه به ایشان اهداد کرد.


١٧:٤٩ - چهارشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٨٦٦٥    /    تعداد نمایش : ٤٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها