يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

عضو کانال ویسپی رایزنی فرهنگی 

ج.ا.ایران در آتن شوید  چاپ        ارسال به دوست

تعطیلات ملی یونان

روز ملی 28 اکتبر

روز 28 اکتبر از تعطیلات ملی یونان است که هر ساله از 1940 تا به امروز در این کشور جشن گرفته می شود.

کشور های مختلف جهان زمان پایان جنگ را جشن می گیرند اما برای یونان این موضوع کمی متفاوت است به طوری که یونانیان روز آغاز جنگ را جشن می گیرند که به سالگرد "نه" معروف است.

روز 28 اکتبر روز ورود یونان به جنگ جهانی دوم است و کل سال 1940 برای یونانیان به سبب پیروزی هایی که داشتند حائزاهمیت است.

در سحرگاه 28 اکتبر 1940 کشور ایتالیا با مشارکت سفیر این کشور در آتن به نخست وزیر وقت یونان آقای "متاکسا" اولتیماتوم داد که باید سربازان ارتش ایتالیا از مرز یونان و آلبانی به صورت آزاده عبور کنند و همچنین برخی از نقاط استراتژیک این کشور مانند فرودگاه ها ،بنادر و ... را در اختیار آنها قرار دهند.

نخست وزیر آن زمان کشور یونان با یک "نه" دندانشکن و قاطع که این "نه" انعکاس خواسته و نیاز اکثریت جامعه آن روز یونان بود به این درخواست آنها پاسخ منفی داد.

این جواب در حقیقت باعث ورود یونان به جنگ جهانی دوم شد، با وجود اینکه یونان در آن زمان تحت اشغال ایتالیایی ها و آلمانها بود اما این روز از همان سال جشن گرفته می شود.

در دو سال اول، این جشن بدون هیچ درگیری با نیروهای ایتالیایی در دانشگاه آتن و میدان "سینداقما" برگزار شد، اما در سال سوم، این مراسم که  در میدان"کوجیا" بر گزارمی شد با در گیری هایی ما بین مردم و نیروی های پلیس تحت امر آلمانها همراه شد که دستگیری هایی هم به دنبال داشت.

اولین مراسم رسمی جشن 28 اکتبر در سال 1944 صورت گرفت، که این مراسم با رژه  و حضور نخست وزیر وقت آقای "پاپانذروو" انجام شد.

این مراسم هر ساله علاوه بر آتن در شهر"تسالونیک" که دومین شهر بزرگ یونان است همزمان برگزار می شود.

در این مراسم ارتش یونان ، کودکان و نوجوانان با لباس هایی متحدالشکل در مرکز شهر رژه می روند.

درمراسم امسال مانند سال گذشته رییس جمهور یونان آقای "پاولوپولوس" و نخست وزیر یونان آقای "اکسیس چیپراس" حضور داشتند.

"الکسیس چیپراس" نخست وزیر یونان همچنین با حضور در جزیره "آگیوس افستراتیوس" این روز را گرامیداشت، او در نطق خود در میان مردم این جزیره گفت:

"باعث افتخار من است که امروز در این مکان حضور دارم و از این امر بسیار خوشحال و هیجان زده هستم، مکانی که عده زیادی درآن به شهادت رسیدند وبسیاری به این محل تبعید شدند. بسیار قابل ستایش است مبارزه بدون سازش مردم یونان در برابر فاشیسم،نازیسم و اشغالگری. ستایش می کنیم تمام کسانی که به این جزیره و مکانهای دیگر تبعید شدند و به شهادت رسیدند، کسانی که زندانی شدند، شکنجه شدند و حتی زندگیشان را در این راه از دست دادند اما حتی یک قدم هم از آرمانها و عقاید خود که آزادی و دموکراسی بود عقب نشینی نکردند."

بخشی از سخنرانی الکسیس چیپراس در جزیره "آگیو افستراتیوس" 28/10 /2016

در این مراسم اسقف اعظم آتن، نخست وزیر یونان را همراهی می کرد.


١٥:٥٨ - دوشنبه ١٠ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٣٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٢١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها