سه شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

   

   

    چاپ        ارسال به دوست

سمپوزیوم

سمپوزیوم "ضرورت همكاري و همبستگي صلح آميز مسلمانان و مسيحيان، ایران مهد همزیستی ادیان "

 

 در سمپوزیومی که به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران  تحت عنوان " ضرورت همكاري و همبستگي صلح آميز مسلمانان و مسيحيان، ايران مهد همزيستي مسالمت أميز أديان" درسالن اجتماعات بزرگترین ناشر و فروشگاه کتاب  بنام ایانوس"  واقع درمرکز شهرآتن برگزارگردید، تمام سخنران در سخنان خود بر ضرورت زندگی مسالمت آمیز تمام پیروان ادیان  در  جوامع مختلف جهان تاکید کردند.

در این سمپوزیوم که اساتید، اندیشمندان ، مقامات فرهنگی وعلمی، شخصیت های سیاسی و دانشگاهی  از کشور یونان، حضور داشتند" مجید مطلبی شبستری" سفیر جمهوری اسلامی طی سخنانی با اشاره به سابقه دیرینه ایرانیان درایجاد زندگی مسالمت آمیز درکشوربا پیروان دیگر ادیان و تمام انسان ها با عقاید مختلف، گفت: ایران مهد همزیستی مسالمت آمیز و صلح آمیز پیروان تمام ادیان  است که هدف آن تبین جایگاه برابر اقلیت ها دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی درادامه افزود:  واین امر در قانون اساسی ایران نیز به آزادی ها اساسی برای کلیه شهروندان و اتباع ایرانی درنظر گرفته شده و آنان بدون توجه به وابستگی قومی، نژادی، زبانی و حتی مذهبی مساویند.

 شبستری درادامه با اشاره به پیشنیه ایرانیان درهمزیستی مسالمت آمیز با تمام پیروان ادیان ، تصریح کرد:همانطوریکه اطلاع دارید زندگی مسالمت آمیز همه اقوام و ادیان سابقه چندین هزار ساله درایران دارد واین پیشینه خوب همچنان  با تلاش بیشتر مسئولان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نیز بسیار بهتراز گذشته گردیده است.

 سفیر کشورمان با اشاره به سفر " الکسیس چیپراس" درفوریه سال گذشته به ایران، تصریح کرد: سفر نخست وزیر یونان به ایران نقطه عطفی در توسعه روابط دو کشور متمدن ایران و ویونان بوده و ما با تمام توان برای توسعه روابط همه جانبه خود با دولت و ملت یونان تلاش می کنیم.

وی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور در، ادامه افزود: روابط دوستانه و دیرنیه ایران و یونان به بیش از 2 هزار و پانصد سال پیش برمی گردد و درعصر معاصر از 150 سال پیش بر تلاش ها برای توسعه روابط افزود شد و حدود 50 سال پیش سفارت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری یونان در دو کشور فعالیت های خود را آغاز کردند و توافقنامه تبادلات فرهنگی و علمی بین دو کشور درسال 1956 میلادی برای توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور به امضای دو طرف رسیده است. 

 سفیر کشورمان با اشاره به اقدامات تروریستی گروه های وابسته در منطقه و بعضی از مناطق جهان، نیز افزود: متاسفانه گروه های تروریستی و حامیان آنان با سوء استفاد از دین و مذاهب، رو به تخریب مذهب آورده اند که هیچ ربطی با مذاهب توحیدی ندارند و فقط در خدمت منافع قدرت های سلطه قرار دارند و به اقدامات ضد انسانی خود رنگ دینی می زنند که اسلام و تمام مذاهب توحید اینگونه اقدامات را بشدت محکوم و در مذاهب توحید  اینگونه اقدامات و تعصب و افراط گرایی ،جایگاهی ندارند.

پدر " اگنتایوس استوراپلس" کشیش وعضو هیات علمی دانشگاه آتن  دراین سمپوزیوم با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد صلح و آرامش درمنطقه به رغم فعالیت های گروهای تروریستی ، گفت: در حالیکه گروه های ترویستی با حمایت تعدادی از سران کشورهای سنی مذهب و غرب به اقدامات تروریستی می پردازند و به کلیساهای مسیحیون حمله می کنن ومسلمانانی که با آنان هم عقیده نیستند را قتل و عام می کنند، جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای جلوگیری ازتعصب گرایی واقدامات افراطیون را بکار می گیرد. 

وی درادامه افزود: ایران واقعاً مهد زندگی مسالمت آمیز تمام انسان ها با عقاید مختلف است و من خود چندین بار به جمهوری اسلامی ایران سفر و از نزدیک شاهد آزادی تمام پیروان ادیان دراین کشور بوده ام.

وی درادامه افزود: ایرانیان همیشه دارای زندگی مسالمت آمیز با دیگر پیروان ادیان بوده اند زیرا اسلام، مسجیت، زردشت و یهودیت براساس تعلیمات الهی خود انسان ها را به داشتن زندگی مسالمت آمیز تشویق می نمایند و همزیستی مسالمت آمیز پیروان این ادیان درایران حکایت از فرهنگ بالا و درک درست وبی نظیر ایرانیان از مذاهب توحیدی دارد.

دکتر" علی محمد حلمی" رایزن فرهنگی کشورمان به عنوان میزبان و برگزار کننده ضمن خوش آمدگویی و تشکر از شرکت کنندگان  گفت: کتابی که در اینجا و امروز برای شما به نمایش گذاشته و معرفی می کنیم گوشه ای از زندگی مسالمت آمیز و دارا بودن حقوق تساوی تمام شهروندان ایرانی را به نمایش می گذارد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات گروه های ترویستی و تعصب گران و افراطیون نیز تصریح کرد: ایران به عنوان یک وکشور قدرتمند همیشه خدمات انسان دوستانه خود را به جهانیان و جهان اسلام ارایه کرده است و خدمات ارزنده ای را در ابن راستا به انسانیت و جهان بشر ارایه کرده است و همیشه مهد زندگی مسالمت آمیز تمام انسان بوده است. 

حلمی در ادامه تصریح کرد: گروه های تروریستی و افراطیون جایی درهیچ مذهبی ندارند و نباید اجازه داده شود که اقدامات ضد بشری خود را بنام دین ارایه نمایند و ایران و ایرانیان و اسلام و مسلمانان تحت هیچ شرایطی اقدامات آنان را نتها  مذهبی و اسلامی نمی دانند، بلکه بشدت آنها را محکوم و نکوهش می نمایند.

 رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درادامه افزود: ایران کشوری است که مبانی اخلاقی و سلوک پیامبر گرامی اسلام که رحمت و هدیه الهی به بشریت است و حکومت علی ابن ابی طالی که مظهر عدالت و انسان دوستی است را منشور خود دانسته و در طول تاریخ سهم بزرگی در تاریخ و تمدن اسلامی و بشری دارد . دکتر حلمی با اشاره به سروده شاعر بزرگ ایرانی سعدی شیرازی که در 750 سال قبل زمانی که بسیاری از اقوام در جهل و بربریت می زیستند  اصول همزیستی مسالمت آمیز ملت ها و نوع دوستی را با زیباترین بیان داشته و می گوید :

بنی آدم اعضای یکدیگرند       که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار      دگر عضوها را نماند قرار   

تو کز محنت دیگران بی غمی       نشاید که نامت نهند آدمی   

 

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به ضرورت همکاری اندیشمندان دانشگاهی و حوزه دینیی برای آگاه سازی افکار عمومی جهان نیز تصریح کرد: وظیفه و مسولیت  اندیشمندان و نخبگان  در حال حاضر بیش از هر زمانی  مهم است و بایستی با روشنگری حقایق تعلیمات آلهی تمام ادیان توحیدی و تاکید بر ارزش های والای انسانی، مانع رشد گروه های تروریستی و افراطیون گردیده تا زمنیه همکاری وزندگی مسالمت آمیز برای تمام انسان ها و بخصوص پیروان ادیان فراهم آید.

" نعیم القندور" رئیس انجمن مسلمانان یونان نیز طی سحنانی در این برنامه گفت: جمهوری اسلامی ایران می توان گفت که تنها کشوری است که دستورات الهی در آن به اجرای گذاشته می شوند و آزادی پیروان تمام ادیان دراین کشور، نشات گرفته از تعلیمات اسلام است.

وی درادامه افزود: امام خمینی ( قدس سره) با ایجاد جمهوری اسلامی ایران و تدیون قانون اساسی با نظارات کامل و توافق وی در واقع سندی تاریخی و میراثی بسیار مهم در باره حقایق تعلیمات اسلام باقی گذاشته  که می تواند الگویی برای تمام جهان و پیروان ادیان الهی باشد.

القندور درادامه افزود: در ایران شخصاً شاهد آزادی تمام پیروان ادیان ، فعالیت های  آزادانه آنان در تمام ابعاد جامعه بوده و زندگی مسالمت آمیز تمام اقوام  مختلف و پیروان مذاهب در جمهوری اسلامی ایران ، یک رخداد بی نظیری است که باید جهان از آن خیلی چیزها بیاموزد.

 حاضرین نیز با ارایه دیدگاه های خود  در خلال سئوال و جواب بر منحصر بودن کشورمان در اعطای آزادی  به تمام پیروان ادیان و اقلیتهای دینی و داشتن زندگی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان  در جمهوری اسلامی را بسیار خوب  و الگویی برای جهان قلمداد کردند


١٦:٤١ - دوشنبه ١٧ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٤٣٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها