يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

عضو کانال ویسپی رایزنی فرهنگی 

ج.ا.ایران در آتن شوید  چاپ        ارسال به دوست

17 نوامبر

ماجرای 17 نوامبر در یونان

 در تاریخ هفدهم نوامبر 1973 و به دنبال اعتراضات دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک آتن و قشر کارگر جامعه آن روز در برابر حکومت دیکتاتوری یونان، ارتش یونان به دستور سرهنگ "پاپازوپولوس"، به دنبال آرام کردن وضعیت ملتهب آن زمان با یورش به محوطه دانشگاه 28 دانشجو و تعدادی فعال کارگری را دستگیر کرد که هیچگاه از سرنوشت آنها خبری نشد.

پادشاهی یونان دولتی بود که در ۱۸۳۲ میلادی کنوانسیون لندن توسط ابرقدرت‌های اروپایی (بریتانیا، فرانسه و روسیه) تاسیس شد. این حکومت رسماً با پیمان قسطنطنیه به وجود آمد و همچنین، با این پیمان، استقلال کامل خود از امپراتوری عثمانی را بدست آورد. این واقعه به عنوان تولد اولین دولت کاملاً مستقل یونانی پس از سقوط امپراتوری بیزانس توسط عثمانی‌ها در اواسط قرن ۱۵ میلادی، شناخته می‌شود.

سرهنگ "یورگوس پاپازوپولوس" توانست با کودتا در سال 1967 قدرت را در یونان به دست بگیرد که حکومت او 7 سال به طول انجامید. او پس از گرفتن قدرت با تغییر قانون اساسی قدرت مطلقه کشور را متعلق به ارتش می دانست و ارتش اجازه دخالت در همه کارهای مملکت را داشت، اگر بخواهیم شخصیتی شبیه به او را در سالهای اخیر پیدا کنیم می توانیم به حکومت سرهنگ "قزافی" در لیبی یا "سیسی" در مصر اشاره کنیم. با اینکه او خود را تابع قوانین کشور می دانست اما عملا شخصیتی دیکتاتور داشت و جایگاه و اختیاراتی برابر با شاه برای خود  قائل بود.

دوره هفت ساله حکومت او به "دیکتاتوری سرهنگ " در بین مردم یونان شناخته می شود.

 "یورگوس پاپازوپولوس" در تاریخ مه 1919 متولد و در تاریخ 1999 در گذشت. 

پس از این دستگیری ها و یورش ها به دانشگاه، ارتش وقت با مستقر کردن تانک در محوطه دانشگاه و محله های اطراف خواستار جلوگیری از تظاهرات بعدی در این محله ها بود.

بعد از این حادثه، پلی تکنیک سنبل و پرچمدار تظاهرات و مبارزات علیه دیکتاتوری سابق در یونان شد و حادثه 17 نوامبر در واقع شروع شکل گیری نهضت برای سرنگون کردن حکومت دیکتاتوری یونان بود که تا آن زمان حتی برای مردم یونان هم رهایی از این سیستم دیکتاتوری غیر قابل تصور بود.

یک سال پس از این حادثه در سال 1974 این حکومت سرنگون شد. با پایان عمر حکومت نظامی، جمهوری سوم یونان جایگزین آن شد که تا امروز نیز بر یونان حکومت می‌کند.

 هر ساله در تاریخ 17 نوامبر دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک با تجمع در ساختمان قدیمی این دانشگاه در قلب پایتخت که امروزه دانشکده معماری این دانشگاه است، این روز را گرامی می دارند و به کسانی که جان خود را در این راه از دست داده اند ادای احترام می کنند.

تندیس یاد بود افراد کشته در این حادثه – دانشکده معماری دانشگاه پلی تکنیک

در مراسم امسال در کنار تندیس یادبود بنری با جمله : "اوباما، چیپراس ما شما را نمی خواهیم" نصب شده بود. 

این مراسم که رنگ و بوی سیاسی دارد علاوه بر بزرگداشت آن روز برای به چالش کشیدن سیاست های جاری در کشور تشکیل می شود. دانشجویان با جمع شدن در محوطه این دانشکده با سر دادن شعاهای ضد دولتی و دادن بیانیه خواستار توقف و تغییر سیاست های دولت در زمینه های مختلف هستند.

درحاشیه این مراسم همه ساله نمایشگاه های عکس ، کتاب و سخنرانی هایی  با موضوع "حادثه 17 نوامبر" و کسانی که در این راه  کشته و دستگیر شده اند برگزار می شود.

این مراسم سه روزه که در 16،15 و 17 نوامبر هر سال برگزارمی شود همواره با نزاع های خیابانی رو برو می شود به طوری که حتی کشته و زخمی در پی داشته است.

امسال اما این روز به دلیل همزمانی ورود اوباما رییس جمهوری ایالات متحده به یونان رنگ و بوی خواص تری به خود گرفت، دانشجویان معترض که از طیف های مختلف سیاسی بخصوص چپ های مارکسیست هستند با تظاهرات در خیابانهای شهر آتن با وجود اینکه دولت اجازه هیچگونه تظاهرات را نداده بود به خیابانها ریخته و با پلیس درگیر شدند.

در غروب روز 17 نوامبر دانشجویان در راهپیمایی طولانی از مرکز شهر آتن خود را به مقابل سفارت آمریکا می رسانند و در مقابل این سفارت خانه به تظاهرات می پردازند.

 

 ٢٠:٣٩ - سه شنبه ٢ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٥٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٣١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها