پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

نشست

نشست بررسی و تبیین نامه های مقام معظم رهبری به جوانان اروپا ، رسانه ها و جامعه

 سه شنبه 16 آذر نشستی با عنوان " رسانه ها و جامعه در غرب ، نگاهی به نامه های رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکای شمالی " در دانشگاه پانتؤن آتن برگزار گردید .در این نشست که با همکاری داشگاه پانتؤن ، دپارتمان رسانه و با شرکت جمعی از دانشجویان و اساتید برگزار گردید ، سخنرانان با اشاره به نقش رسانه ها و فضای مجازی در شکل دهی افکار عمومی آنرا بسیار مهم خواندند که می تواند در آگاهی بخشی و حقیقت یابی و یا فریب و تخریب تاثیر به سزایی داشته باشد.

در ابتدا خانم اوازیوخوتی ژورنالیست و فعال رسانه ای پیرامون ابعاد مختلف تاثیرگذاری رسانه ها و استفاده ابزاری در جهت منافع قدرتها صحبت نمود و با ذکر مثالهایی از رویدادهای سیاسی ملی و بین المللی گفت : رسانه ها بر اساس وابستگی ها و خط مشیی که دارند و منافعی که در صدد رسیدن به آن هستند برای افکار عمومی برنامه ریزی و از طریق رسانه های متفاوت و به ویژه فضای مجازی تلاش برای تغییر و یا هماهنگی افکار جامعه با خودشان می نمایند .

سپس دکتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در یونان طی سخنانی گفت : یکسال قبل در همین ایام رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای دومین نامه خود را خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی منتشر نمودند هدف از نوشتن این نامه ها همانگونه که در متن ترجمه شده آن ملاحظه می فرمایید هشدار به جوانان و آینده سازان جوامع غرب است تا به اشتباه در خصوص برداشت خود از اسلام و مسلمانان با تکیه بر مطالب دروغین و بازیهای رسانه ای قضاوت نکنند و تصور ننمایند که گروههای امثال داعش ، القاعده و غیره که با اغراض سیاسی قدرتهای سلطه گر امثال آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای خود تشکیل و حمایت می شوند ربطی به امت اسلامی و یا دین مبین اسلام دارد .

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین گفت : رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران تحمیل فرهنگ غربی – آمریکایی بر سایر ملتها و کوچک شمردن فرهنگهای مستقل را یک خشونت خاموش و بسیار زیان آور دانسته اند که دو عنصر " پرخاشگری " و " بی بند و باری اخلاقی " مشخصه اصلی آن است . دکتر حلمی در ادامه سخنان خود به فراز دیگری از نامه دوم مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت معظم له نوشته اند " من از شما جوانان می خواهم که برمبنای یک شناخت درست و با ژرف بینی و استفاده از تجربه های ناگوار ، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی ریزی کنید در این صورت در آینده ای نه چندان دور خواهید دید بنایی که بر چنین شالوده ای استوار کرده اید سایه اطمینان و اعتماد را بر سر معمارانش می گستراند ، گرمی امنیت و آرامش را به آنان هدیه می دهد و فروغ امید به آینده روشن را بر صفحه گیتی می تاباند . "

پس از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان دکتر " پانا یوتیست " استاد دانشگاه پانتؤن ضمن تشکر از برگزاری این کنفرانس گفت : رسانه ها در برخی موارد حقایق را وارونه به مردم منتقل می کنند امروزه فیسبوک و توییتر و ابزار جدید رسانه های دیجیتالی تحول بزرگی در ارتباطات و اطلاع رسانی ایجاد نموده اند و از جمع گرایی به فرد گرایی جامعه را سوق می دهند . او گفت رسانه ها نه تنها مسایل سیاسی بلکه در پیشبرد مسایل و ارزشها و اهداف فرهنگی نقش ویژه ای ایفا می نمایند و آنقدر تاثیر گذارند که حتی انسان را از وجدان درونی خویش تهی و بسوی اهداف از پیش تعیین شده سوق می دهند . پس باید دقت کرد و از طریق منابع اصلی و درست حقایق را دریافت کرد تا دچار اشتباه و بدفهمی نشویم .

پس از ایشان دکتر " واگلیس پی سیاس " استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی با ارایه سخنان خود پیرامون وقایع تلخ و ظلمهایی که بر مردم خاورمیانه به ویژه مردم فلسطین ، یمن ، سوریه و عراق تحمیل می شود گفت امروزه شعارهای فریبکارانه آمریکا و اسراییل و لگد مال شدن حقوق بشر توسط آنها کاملا روشن شده است . آنچه امروز در سوریه می گذرد اطلاع دقیق و درستی به مردم داده نمی شود متاسفانه قدرت رسانه ها به جایی رسیده است که می توانند با استفاده از امواج خاص صدای حق طلبی را خفه و در عوض با برتری کامل دیدگاههای خود را جا بیندازند  اما همین رسانه ها شکست ناپذیر نیستند .

در ادامه برنامه وگلیس ساکازیزیس " دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه مطالب خود را پیرامون اوضاع اسفبار یمن و سوریه و عراق که موجب آوارگی و کشتار و بی خانمانی هزاران انسان بی گناه شده ارایه داد و گفت : در برخی موارد شما اصلا در رسانه ها خبری از کشتار مردم بی گناه در یمن نمی بینید گویی که چشمانشان را بسته اند و یا در لیبی که ملت این کشور را به دو نیم تقسیم کرده اند و آنها را به جان هم انداخته اند هرروز خشونت و کشتار بیشتر و فجیعتر می شود و هیچ اقدام اساسی و تلاشی برای توقف آن نمی نمایند .

در خصوص کشور ایران که دارای تمدن و فرهنگ بزرگ و شناخته شده ای است آنچناه می نویسند و می گویند که انسان فکر می کند مردم ایران در چند دهه گذشته زندگی می کنند در حالی که اینگونه نیست جامعه ایران و کشور ایران به رغم تبلیغات نادرست و مسموم یک جامعه جوان و پرتلاش محسوب می شود که مردم آن به تمام رسانه ها و تکنولوژی جدید دسترسی داشته و دولت ایران توانسته با راه اندازی مراکز متعدد اطلاع رسانی و رسانه ای حقایق را مطرح و ارایه نماید .

" خانم ایری نی دلا " آخرین سخنران این کنفرانس بود که به نقش رسانه ها و برخورد سلیقه ای با رویدادها پرداخت و گفت : آنان اخبار و وقایع را سیاه و سفید جلوه می دهند که انسان را دچار اشتباه و برداشت نادرست می کند . وی گفت نمی توان همه آنچه که در رسانه ها می آید را دربست پذیرفت و یا کاملا رد کرد . هر رسانه ای به دنبال منافع و اهداف خود هست این مردم و جامعه است که باید با تشخیص درست و علمی حقایق را کشف نماید .

پایان بخش این نشست فرصتی بود برای طرح پرسش ها و پاسخ ها که به مدت یک ساعت طول کشید. شرکت کنندگان در این نشست به طرح نظرات و یا سوالات خود پرداختند.

این نشست صمیمی که از ساعت 11 شروع شده بود در ساعت 15 پایان یافت .


١٤:١٨ - پنج شنبه ١٨ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٦٨٢٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها