يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

عضو کانال ویسپی رایزنی فرهنگی 

ج.ا.ایران در آتن شوید  چاپ        ارسال به دوست

مراسم رونمایی از کتاب

مراسم با شکوه رونمایی از کتاب " ایرانیان و یونانیان، زندگی موازی، مشاهدات خود از ایران امروز"

دوشنبه 22/9/95 مراسم رونمایی از کتاب آقای دکتر "خریستوس لولاس" جراح و متخصص قلب که به دلیل علاقه وافر به ایران و تاریخ آن پس از چهار سفر به جمهوری اسلامی ایران که عمدتا برای شرکت در کنفرانسهای علمی - پزشکی بوده مصمم به نوشتن این کتاب می شود که در 397 صفحه به زبان یونانی تالیف و توسط یک ناشر معتبر یونانی بنام "پزیو" چاپ شده است.

در این مراسم که جمع زیادی از فرهیختگان، پزشکان، استواری دی ماس نخست وزیرپیشین یونان، الکوس پایادونیس وزیر پیشین بهداشت و درمان و جمعی  از شخصیت های سیاسی-اجتماعی و دانشگاهی، نویسندگان و جورنالیست ها و شخصیت های علمی فرهنگی شرکت کرده بودند آقای لولاس انگیزه خود را از تالیف این کتاب بیان کرد و گفت:

من به تاریخ یونان و ایران بسیار علاقه دارم و از دوران جوانی همیشه دوست داشتم به ایران سفر کنم و دو کشور باستانی و کهن ایران و یونان که جزو چند کشور معدود جهان هستند که تاریخ چند هزار ساله دارند و در تمدن و فرهنگ جهان سهم بسزایی داشته اند شباهتها و مشترکات زیادی داشته و دارند .

این علاقه وافر من که ناشی از مطالعات تاریخ دو کشور بود، در دهه های اخیر و تحولات سیاسی و اقتصادی جهان و وقوع انقلاب اسلامی ایران و انقلاب در یونان و وضعیت کنونی  یونان با غرب و جمهوری اسلامی ایران انگیزه های مرا بیشتر کرد تا اینکه سفری به ایران داشتم و در یک کنفرانس پزشکی درمشهد مقدس شرکت نمودم، میهمان نوازی ، ادب و برخورد ایرانیان مرا مجذوب خود کرد، و سه یا چهار سفر دیگر به ایران رفتم و ازشهرهای تهران، شیراز، اصفهان ویزد دیدن کردم.


بر خلاف آنچه که در رسانه ها نشان داده می شود ایران و مردم ایران بسیار پرتلاش و علاقه مند به پیشرفت و استفاده از تکنولوژی روز  در عین حال اعتقاد به ارزشهای دینی واسلامی دارند، همه می دانند که یونان قبل از پذیرش دین مسیحیت  مردم آن پیرو ادیان باستان و اعتقادات متفاوت بودند و پس ازآمدن مسیح کم کم به مسیحیت گرویدند و هم اکنون یونان یک کشور مسیحی ارتدکس شناخته میشود و ایران پس از آمدن اسلام و بعثت پیامبر حضرت محمد(ص) به اسلام گرویدند و مردم ایران اسلام شیعی را پذیرفتند و بزرگترین کشور شیعی در جهان محسوب می شود. ایشان ضمن ابراز تاسف از فضای سیاست زده و خشونت آمیز درجهان آرزو کرد تا دو کشور ایران و یونان بتوانند در آینده با همکاری های علمی و فرهنگی گامی در جهت ایجاد صلح و دوستی و آرامش برای بشریت امروز بردارند.

آقای مطلبی شبستری سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از این اقدام ارزشمند آقای دکتر لولاس گفت:

مشترکات و علایق فرهنگی و تاریخی بین دو کشور ایران و یونان همیشه باعث ارتباط و همکاری های دوجانبه بوده و روابط دو کشور قدمتی بیش از 2500 سال دارد و در دوران معاصر بیش از 50 سال از تاسیس سفارتخانه های دو کشور در تهران و آتن می گذرد و هم اکنون روابط و مناسبات فرهنگی ما در سطوح عالی بسیار خوب و رو به توسعه است.

سفیر کشورمان همچنین گفت : به رغم ادعاهای کسانی که تاریخ  کشورشان  کمتر ازچند صد سال است دو ملت ایران و یونان روابط چند هزار ساله دارند.

اگرپه تاریخ دو کشور با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده ولی دو ملت متمدن ایران و یونان همواره تلاش نموده اند که با احترام به یکدیگر خدمات ارزنده ای را به جهانیان ارایه داده اند .

پس از سخنان سفیر دکتر علی محمد حلمی رایزنی فرهنگی کشورمان نیز با ابراز خرسندی از برگزاری چنین جلسه ی با شکوهی و تشکر از دکتر لولاس بخاطر این اثر ارزشمند که همیشه ماندگار خواهد بود گفت:

 کتاب ارزشمند و زیبای آقای دکترلولاس گامی در جهت نزدیکی و شناخت بیشتر دو ملت ایران و یونان به ویژه نسلهای حاضر و آینده است .

دکترحلمی گفت: ایران باستان در شکوفایی و تمدن بشری سهم بزرگ و غیر قابل انکاری داشته است و پس از اسلام نیز ایران سهم بزرگی درتمدن اسلامی و تمدن بشری داشته است.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به خدمات دانشمندان بزرگی چون فردوسی، ابن سینا،فارابی، ذکریای رازی، خواجه نصیر طوسی، سعدی، حافظ، و ده ها دانشمند دیگر گفت ایران پس از اسلام  در رشد و شکوفایی علوم و تمدن بشری سهم عمده ایی دارد بطوری که طبق نظرات دانشمندان و شرق شناسان مشهور جهان اگر دانشمندان مسلمان ایرانی را از تمدن اسلامی حذف کنیم چیزی از تمدن اسلامی باقی نمی ماند.

دکتر حلمی همچنین گفت یونان نیز یکی از تمدنهای بزرگ تاریخ بشری است، با پرورش و تقدیم دانشمندان و فیلسوفان بزرگی مانند: سقراط، افلاطون و ارسطو سهم بسزایی در رشد و تمدن  بشری داشته و غرب زیر ساختهای فکری خود را مدیون دانشمندان یونانی است.

اکنون نیز هر دو ملت و کشور بزرگ ایران و یونان می توانند در جهت کم کردن خشونتها و بی عدالتی های جهان و ترویج ارزشهای الهی و انسانی همکاریهای علمی وفرهنگی تاثیرگذاری بر جامعه جهانی داشته باشند.

در ادامه برنامه آقای "پاپازوپولوس" وزیر سابق بهداشت و درمان و از شخصیت های مشهور سیاسی یونان در سخنان خود گفت: استاد لولاس علاوه بر فعالیتهای شایسته پزشکی به تحقیقات در مورد مسایل مختلف و نوآوری می پردازد و تالیف این کتاب نتیجه پنج سفر وی به ایران و دیدار با ایرانیان و بازدید از آثار باستانی و تاریخی ایران از یکسو و پیشرفتها و فعالیتهای اجتماعی این کشور و ملت آن از سوی دیگر است .

وی تصریح کرد درحالی که یونان تحت فشار و بحران مالی قرار دارد و ایران نیز با تبلیغات سوء و نادرست مورد هجمه قرار می گیرد این کتاب که هم به دوران باستان و هم به دوران معاصر و نقاط مشترک دو کشور متمدن و دو ملت با فرهنگ می پردازد ، بسیار مهم و حایز اهمیت است .

 

استاد و پژوهشگر دانشگاه پروفسور " پانایوتیس ولاوانس " نیز در این مراسم با مهم خواندن این اثر گفت : ایرانیان و یونانیان دارای تمدن و تاریخی غنی هستند و استاد لولاس تلاش کرده که زمینه ارایه مشترکات فرهنگی و تاریخی دو ملت ، از دوران باستان تا دوران معاصر ، ضرورت توسعه روابط و همکاریها و ارایه نقاط مشترک این دو ملت متمدن را مورد تاکید قرار دهد . 


١٢:٣٩ - سه شنبه ٣٠ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٧٨٠٧    /    تعداد نمایش : ٤٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها