سه شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

   

   

    چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس

گزارش برگزاری " کنفرانس محمد رسول الله (ص) و عیسی مسیح (ع) الگوهاایی برای بشریت " در شهر آتن

  این همایش  به مناسبت میلاد حضرت  محمد (ص) و حضرت عیسی(ع)  با حضور شخصیت های سیاسی، مذهبی و دانشگاهی روز گذشته  سه شنبه شب 30/9/95  در سالن اجتماعات هتل کاروال ، با همکاری جامعه شیعیان و مسلمانان مقیم یونان و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر آتن برگزار گردید.

دراین همایش که تحت عنوان " میلاد دو پیامبر بزگ الهی الگویی برای بشریت" اندیشه و اخلاق و رفتار دو پیامبر الهی  برگزار گردیده بود، علاوه بر "مجید مطلبی شبستری" سفیر کشورمان، " یوروگوس کالانجی" دبیرکل وزارت آموزش و امور مذهب و ورزش یونان، " دیموستنیس داوتی" استاد فلسفه و مشاور نخست وزیر پیشین یونان،" یانیس اندونیو پانایوتوپلس" استاد دانشکده الهایت دانشگاه آتن، کشیش " پندلئی منوس" نماینده متروپل منطقه نیو ایونیاس و کلیساس ارتدکس یونان، نماینده حزب سوسیالیست پاسوک و جمع زیادی از شخصیتهای فرهنگی وسیاسی  در این جلسه نیز حضور داشتند.

آقای  "حیدر عشیر " نماینده ورئیس انجمن مسلمانان شیعه یونان ضمن تشکر و قدردانی از حمایت همه جانبه رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این همایش مهم، طی سخنانی گفت:امروز ما باهم جشن میلاد رسول اکرم(ص) پیامبر گرامی اسلامی و میلاد حضرت عیسی(ع) را برگزار می کنیم.

وی در ادامه سخنان خود افزود: تعلیمات اسلام و محمد مصطفی(ص) پیامبر اسلام و حضرت عیسی(ع) الگویی برای داشتن زندگی مسالمت آمیز تمام انسان هاست و ما امروز در واقع در صدد نشان دادن این پیام پیامبران الهی هستیم.

عشیر در ادامه سخنان خود، نیز گفت: متاسفانه عده ای و گروه هایی به نام مقدس دین به جنایات در منطقه و حتی جهان دست می زنند که بایستی اهل قلم و پیروان ادایان الهی با روشنگری جلوی این همه جنایات را بگیرند.

ما امروز شاهد اخباری خوبی در سوریه بودیم و حلب از دست تروریست ها آزاد گردید تا مردم سوریه بتوانند در کما ل صلح و امنیت زندگی کنند.

دکتر " علی محمد حلمی" رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک میلاد با سعادت رسول اکرم( ص) و میلاد حضرت مسیح(ع) به حاضرین و تمام مسلمانان و مسحیون و بخصوص مسحیون ارتدکس یونان با استناد به آیاتی چند از قرآن کریم، گفت:این کنفرانس برای بزرگداشت میلاد فرخنده حضرت محمد مصطفی( ص) و عیسی مسیح و احترام به ساحت مقدس این الگوی های الهی برای بشریت، برگزار شده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود:انبیاء الهی و ادیان توحیدی آمدند تا به بشرو انسان ها خوبی ها را آموزش دهند و از بدی ها بازدارند ، خداوند در قرآن کریم می فرماید: هر کس به خدا و روز قیامت ایمان آورد و کردار نیک کند پاداشش نزد خداوند بوده و نه تراسی بر او خواهد بود و نه اندوهگیین شود.

وی در ادامه گفت: خدواند در قرآن کریم  به پیامب راسلامی می فرماید:  بگو ای اهل کتاب بیاید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم و به جز خدای یکتا را نپرستیم و برای اوشریک قائل نشویم ، در قرآن کریم و آموزه های اسلامی اجبار و اکراه  در دین نیست ، کار دین به اجبار نیست راه هدایت و ضلالت را بر هرکس روشن گردید ، پس هرکه از راه کفر و سرکشی برگردد و به راه ایمان و پرستش خدا گراید به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز پاره نخواهد شد و خداوند به هرچه گویند و کنند شونا و داناست.

حلمی در ادامه سخنان خود افزود: امام سجاد (ع) چهارمین امام شیعیان فرمودند:حقوق غیرمسلمانی  که در یک سرزمین که با مسلمانان زندگی می کند آن است که همان چیزهایی را خداوند از آنها پذیرفته پدیرفته است ، تو نیز همان ها را به پذیری و هر آنچه که خداوند با آنان پیمان بسته وفا کنی و به آنان ستم روا مداری و زمه خداوند و عهده او و پیامبرش را رعایت کنی .

رایزن فرهنگی کشورمان درادامه افزود: همانطور که ملاحظه  می کنید پیامبران ادیان الهی به آموزش داده اند، احترام ،داشتن اخلاق خوب و نیکو و عدالت ومهربانی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود: براساس همین آموزه ها جمهوری اسلامی ایران تلاش های فراوانی برای همزیستی مصلحت آمیز و وحدت میان مسلمانان را به عتدالت و عقلانیت و برداری و دوستی دعوت نموده  و با تمام پیروان دیگر ادیان ابراهمی با دیده احترام نگرسته  و معتقد است که کسانی و جریاناتی که میان شیعه و سنی و یا مسلمانان و مسحی جدایی و دشمنل ایجاد می کنند، گناه بزرگی مرتکب می شوند و ابزاری برای قدرت های سلطه گر هستند.

یرورگس کالنجی دبیر کل وزارت آموزش، امور مذهب و ورزش یونان نیز طی سخنانی گفت:من از اینکه علاوه بر شیعیان، سنی ها در این برنامه می بینم بسیار خوشحال هستم زیرا ما درصدد ساخت و احداث مسجدی در آتن هستیم و تندروها در کشورمان مدعی هستند که شیعه ها وسنی ها با هم اختنلاف خواهند داشت و آن را به مرکزی خطرناکی مبدل خواهند کرد ولی ما شاهد حضور این گروه در این برنامه هستیم و دولت موظف به حفظ آزادی مذهبی همه شهروندان و مهاجران مقیم کشور است و مسجد را نیز خواهیم ساخت.

وی درادامه افزود: ابتکار برگزاری چنین مراسمی توسط انجمن شیعیان مقیم یونان و آنهم در روز میلاد حضرت عیسی(ع) و پیامبر اسلام بسیار مهم و با اهمیت است و تمام پیروان ادیان الهی باید آموزه ها و تعلیمات مذاهب خود را برای جهانیان بیان کنند تا صلح، آرامش و برادری در جهان و در تمام جوامع حاکم گردد.

 کشیش" پندلئی منوس "نماینده متروپل منطقه نی ایونی یاس و نماینده کلیسای ارتدکس یونان نیز طری سخنانی گفت: من به نمایندگی از متروپل منطقه خود و کلیسای ارتدکس، پیام آنان را منتقل می کنیم که همانا پیام عشق ، دوستی و برادری است و این برنامه بسیار مهم و مورد نیاز جهان امروز شرکت  نموده و ما امروز با هم جشن پیام عشق را برگزار می کنیم زیر عیسی عشق است و عشق را به انسان های آموزش می دهد ، عشقی که اجازه نمی دهد به کسی زور گفت و یا کسی را بدون دلیل متهم کرد.

کلیسای ارتدکس یونان با پیروی از این دستور، از دهه 70 اقدام به ایجاد دفتری مشاورتی برای ارایه کمک های خود به پناهجویان و مهاجران بدون توجه به مذهب آنان کرده و کلیسا همیشه دست افراد نیازمند را می گیرد و اسلام و مسحیت به عنوان دو مذهب توحیدی عشق را تدریس می کنند و می آموزند تا صلح ،آرامش و برداری در زمین حاکم گردد و بطورمستمرادامه داشته باشد.

وی درادامه افزود: در این عصر ما باید فریاد بکشیم و حقایق ادیان الهی را به گوش جهانیان برسانیم تا ضمین مملو از عشق و محبت و صلح گردد.

" دیمتریس منجرانیس" نماینده حزب پاسوک نیز طی سخنانی پیام خانم" فوفی ینی ماتاس" را قرائت و برگزاری ان جشن بزرگ را مورد حمایت قرار داد .

 دراین پیام گفته است: درحالیکه جهان امروز به علت افراط گرایی با تنش زیادی روبروست و هر روز خون انسان های بی گناه ریخته می شود، ابتکار شیعیان مقیم یونان برای برگزاری این همایش بسیار مهم است و ما نیزازاینگونه تلاش ها برای ایجاد صلح و آرامش در جهان حمایت می کنیم.

استاد یاوانیس اندونیو پانایوتوپلس از دانشکده الهیات دانشگاه آتن، نیز طی سخنانی گفت: مذاهب دوستی و برادری را آموزمش  می دهند و ما باید به  عانوان استاید حوزه دین ، به مسئولیت خود عمل و نادی صلح خواهی، همنوع دوستی و انسانیت را به جهانیان برسانیم .

وی درادامه افزود: دین مسحیت و دیگر ادیان توحید درواقع راه نجات انسان ها را نشان می دهند و ایرانیان همیشه در این راستا بر اساس آموزه های دینی خود گام برداشته اند و باید دیگر کشورهای دیگر جهان نیز با لگو از آموزه های مذاهب توحید راه را برای ایجاد صلح جهانی هموار نمایند.

ما از برگزاری اینگونه همایش ها حمایت می کنیم و معتقدیم که وظیفه اساتید حوزه دین در این عصر از هرزمانی بیشتر و مهمتر است.

مجید مطلبی شبستری سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی با اشاره به تعلیمات و آموزه قرآن کریم و اسلام وگفت: اسلام دین رحمت است و همیشه زندگی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان را ترویج و تشویق می نماید و بر همین اساس در جمهوری اسلامی ایران اقلیت های مذهبی  دارای زندگی مسالمت آمیز هستند و ایران را می توان به عنوان الگویی برای جهان در این رابطه قلمداد کرد.

 شبستری در ادامه افزود: متاسفانه گروه های تروریستی به نام مقدس دین با اقدامات جنایتکارانه خود به اصول و اساس دین لطمه می زنند و دراین عصر مسئولیت دست اندرکاران امور دینی برای روشنگری افکار عمومی بسیار مهم و با اهمیت است.

 این گروه های تروریستی هیچ رابطی با دین مبین اسلام ندارند و فقط در منطقه و گوشه و کنار دنیا با پیشتیبانی تسلیحاتی و مالی و دیگر  حمایت  های آمریکا و تعدادی از کشورهای منطقه وابسته به قدرت های بزرگ  در جهت تامین منافع سلطه طلبان هستند  گام بر می دارند و اقدامات آنان توسط تمام رهبران بزرگ دین اسلام محکوم شده است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: وقیتکه تروریست های داعش و دیگر گروه ها با حمایت آمریکا و تعدادی از کشورهای وابسته به آن در سوریه و بخصوص شهر حلب به جنایت کردن برای علیه شهروندان این کشور و این شهر بیش از 5 سال اشتغال داشتند ، صدایی از هیچکسی برای متوقف کردن این گروه های تروریستی نمی شد و در حال حاضر که این گروه ها در سوریه با شکست مواجه گردیده اند و شهر حلب آزاد شده است، میان  این گروه های ترویستی به تک و پوی افتاده اند و وضع حلب را وخیم قلماد  و روند اوضاع سیاسی و اجتماعی مبه سود ملت سوریه چرخش یافته نگران هستند .

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: اقلیت های مذهبی در کناردیگر شهروندان ایران زمین در کمال آرامش زندگی و فعالیت دارند و در تمام صحنه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حضور دارند  زیرا جمهوری اسلامی ایران همیشه حقوق تمام اقلیت ها را به بهترین وجهی به عنوان شهروندان ایرانی و بدون توجه به مذاهب و اعتقاداتشان را رعایت و محترم شمرده است.

 

 سفیر کشورمان درادامه: سخنانی خود، نیز گفت جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری گفت و گوی ادیان اسلام و مسحیت ارتدکس که  بین اندیشمندان ایرانی و یونان وجود داشته ومدتی است متوقف شده گردیده اند می باشد و  ما از این امر حمایت می کنم .


١٢:٠٩ - جمعه ٣ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٨٠٦١    /    تعداد نمایش : ٤٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها