پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#لفکاذا #ایران #نوروز_1397

برگزاری مراسم " هنر و موسیقی ایران امروز " در شهر لفکاذای یونان

در این مراسم که در تاریخ دوم فروردین 1397 با مشارکت و همکاری شهرداری لفکاذا و با حضور بیش از 150 نفر از شخصیت های فرهنگی یونانی و علاقه مندان به هنر و موسیقی سنتی کشورمان حضور داشتند."یورگس اندرولیس" رئیس مرکز فرهنگی شهرداری جزیره لفکادا قبل از اجرای موسیقی سنتی ایران توسط گروه "کوبان شمس" با اشاره به فرهنگ غنی کشورمان به تشریح تاریخچه عید نوروز باستانی پرداخت و گفت: عید نوروز یکی از عیدهای تاریخ دوران باستان و یکی از سنت های باستانی ایران زمین بوده که بیش از سه هزار سال است هر ساله در اولین روز بهار جشن گرفته می شود و ما از اینکه امسال گروه موسیقی سنتی ایرانی را در جزیره خود داریم و همزمان با ایرانیان، این جشن باستانی را برگزار می کنیم، بسیار خرسندیم ..


آقای یورگوس اندرولیس  با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه ایران و یونان تصریح کرد: دو کشور دارای دو تمدن بزرگ در جهان هستند و نقش مهمی در شکل گیری تمدن بقیه کشورها در گذشته ایفا کرده اند و ما از رایزن فرهنگی ایران برای حمایت از برگزاری این مراسم با شکوه در شهر ساحلی و زیبای لفکاذا تشکر و قدردانی می کنیم و خواهان ادامه همکاریهای فرهنگی و هنری هستیم . .
سپس  " علی محمد حلمی"  رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنانی با اشاره به همکاریهای خوب شهردار و دیگر مسولین محترم شهر زیبا و تاریخی لفکاذا ، از شهردار ، معاونین و ریس مرکز فرهنگی لفکاذا تشکر نمود و اظهار داشت  اولین روز بهار، روز عید ایرانیان و اولین روز سال نو شمسی و تقویم ایرانی است.

 دکتر حلمی گفت :  عید نوروز؛ این سنت ایرانیان ریشه در دوران باستان دارد واز پنج قرن قبل از میلاد تا به امروز  در ایران و تمام کشورهای فارسی زبان، ایرانیان و فارسی زبانان این روز را به عنوان  آغاز فصل بهار و آیین باستانی جشن می گیرند.
رایزن فرهنگی کشورمان همچنین به روابط دیرینه و دوستانه ایران و یونان اشاره کرد و افزود: دو کشور ایران و یونان  دارای تمدن و فرهنگ غنی هستند و امروزه نیز با حفظ فرهنگ و افتخارات فرهنگی و تمدنی خود سعی در توسعه مناسبات خود دارند .  دکتر حلمی در تعریف و مفهوم جشن نوروز گفت :  نوروز و آغاز سال جدید به منزله دور ریختن کدورتها  و به فراموشی سپردن بدی ها و آغاز همدلی، دوستی و رشد و شکوفایی همزمان با شکوفایی و رشد دوباره طبیعت می باشد  .  در واقع آغاز سال نو ایرانی، نوید صلح، دوستی و برادری می دهد.


رایزن فرهنگی کشورمان در پایان سخنان خود با اشاره به اعزام گروه موسیقی سنتی و محلی ایرانی " کوبان شمس " به عنوان یکی از بهترین گروه های موسیقی محلی و سنتی ایرانی از ایران به یونان ، هر یک از اعضای گروه موسیقی و سازهای آنان را معرفی نمود و از آنان دعوت کرد در جایگاه حاضر شوند . پس از آن  گروه موسیقی سنتی "کوبان شمس" به نواختن موسیقی سنتی و فولکلور از نقاط مختلف کشورمان پرداخت که با استقبال فراوان شهروندان یونانی روبرو شد. 


١٢:٥٣ - پنج شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٢٦١٨    /    تعداد نمایش : ١٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها