پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#نمایشگاه #آتن #خوشنویسی

نمایشگاه قرآنی و خوشنویسی ایرانی در آتن

این نمایشگاه از تاریخ 5 اردیبهشت 1397 برابر با 25 آپریل 2018 آغاز و تا 10 تیرماه ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب کاری 35 اثر خوشنویسی از استاد مجتبی سبزه و 20 اثر از تذهیب و مینیاتور کاری خانم فاطمه کیکاووسی در معرض تماشای علاقمندان به هنر اسلامی قرار دارد. در این برنامه بازدید ویژه که در تاریخ 17 خردادماه برابر با 22 ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن برگزار گردید رئیس موزه بناکی یونان، رئیس موزه اسلامی بناکی نمایندگان از کتابخانه ملی، سفیر و رایزن فرهنگی ج.ا.ایران و هنرمندان اعزامی از کشورمان آقای مجتبی سبزه هنرمند خوشنویس و سرکار خانم فاطمه کیکاووسی استاد تذهیب و میناکاری و جمعی از اساتید دانشگاه، هنرمندان، فعالان رسانه ای و علاقمندان به هنر اسلامی –ایرانی خوشنویسی و تذهیب شرکت نمودند.

در ابتدای این برنامه که از ساعت 19 آغاز شد خانم مینا موراییتوو مدیر موزه اسلامی بناکی طی سخنانی در مورد هنر اسلامی خوشنویسی و نقش اساتید ایرانی در طول تاریخ در رشد و شکوفایی این هنر حریت انگیز سخنانی ایراد نمود و از دکتر حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن برای ارائه چنین پیشنهاد ارزشمندی که نتیجه آن را مشاهده می کنید و حمایت های ایشان تشکر و قدردانی نمود و به حضار خوش آمد گفت.

پس از سخنان خانم مراییتوو آقای مطلبی شبستری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در آتن طی سخنانی پیرامون هنر خوشنویسی اسلامی گفت از این هنر جذاب و ماندگار در کتابت قرآن کریم و نوشتن دیگر کتب ادعیه و اسناد رسمی بیش از هزار سال است که در کشورهای مختلف اسلامی استفاده می شود و ایران در ترویج و توسعه و شکوفایی این هنر اسلامی در جهان نقش بی بدیل و برجسته ای داشته و دارد.

سفیر کشورمان با تاکید بر روابط دوستانه دو کشور ایران و یونان توسعه مناسبت های فرهنگی را در تقویت مشترکات هنری و فرهنگی و دیگر روابط خوب دو کشور متاثر دانست و گفت : دو کشور ایران و یونان که دارای تمدنهای کهن می باشند بیش از چند قرن است که با هم ارتباط و تعامل داشته اند و امیدواریم در این دوران نیز همچنان روابط دوستانه دو کشور تقویت شود.

سپس دکتر حلمی رایزن فرهنگی کشورمان با ابراز خوشحالی از برگزاری موفق این نمایشگاه و استقبال بی نظیر مردم فرهنگ دوست یونان در یک ماه گذشته از این نمایشگاه از خانم موراییتوو مدیر موزه بناکی و همکاران ایشان تشکر و قدردانی کرد و گفت :

هنر به عنوان یک جریان زنده و پویا روایتگر راستینی است که از تلاش آگاهانه انسانهای فرهیخته ای که با ذوق و نبوغ فوق العاده به کشف دنیای دورن خود و هستی پرداخته اند.

خلاقیت های هنری جلوه ای از عالم معنا و قدرت خداوند هستی بخش است که خالق همه زیبایی ها است.

دکتر حلمی اضافه نمود که هنر خوشنویسی با برخورداری از عالم معنا و سرچشمه معارف الهی قرآنی مجید که در چنین روزهایی در ماه مبارک رمضان این کلام الهی به پیامبر خاتم حضرت محمد(ص) نازل گردید، سیراب گشته است.

رایزنی فرهنگی کشورمان همچنین گفت تا قرن پنجم هجری، دهم میلادی خط کوفی خط تحریر کتاب آسمانی بود و از قرن 10 تا 15 میلادی خطوط دیگری مانند"نسخ وثلث و محقق، ریحان، رقاع و نستعلیق به دست هنرمندان بزرگ ابداع گردید.

دکتر حلمی افزود ایرانیان سهم مهمی در رشد و ترویج هنر خوشنویسی داشته و داند که البته امروز این هنر فاخر اسلامی و نیز هنر تذهیب کاری که چشم انسان را به زیبایی خیره می کند در جهان شناخته شده است.

و امروز با حمایتهای مسئولین کشورمان این هنر در میان ایرانیان در داخل و هنر دوستان در خارج از کشور ترویج و گسترش یافته است.

پس از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان خانم موراییتوو از میهمانان دعوت کرد تا از بخش های مختلف این نمایشگاه دیدن نمایید.

این برنامه تا ساعت 22 ادامه یافت و علاقمندان ضمن بازدید از نمایشگاه با هنرمندان کشورمان گفتگو کردند. شایان ذکر است روزهای پنجشنبه تا شنبه 19 تا 21 خرداد ماه برابر با 7 تا 9 ماه جون کارگاه آموزشی خوشنویسی و تذهیب با حضور استاد مجتبی سبزه و سرکار خانم کیکاووسی در محل موزه بناکی برپا خواهد بود. و علاقمندان که ثبت نام نمودند برای آشنایی بیشتر با این هنر اسلامی-ایرانی در این کارگاه ها شرکت خواهند نمود.

 


١٣:٥٢ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها