سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#کنفرانس #یونان

دومین کنفرانس بین المللی با موضوع " پلورالیسم دینی و فرهنگی و همزیستی مسالمت آمیز در خاورمیانه" در یونان

 این کنفرانس بین المللی  با حضورریس جمهور یونان ، اسقف اعظم و جمعی از شخصیتهای عالی رتبه دینی و فرهنگی یونان و دیگر کشورهای جهان و نیز   مجید مطلبی شبستری سفیر جمهوری اسلامی ایران، علی محمد حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران محمد مهدی تسخیری رئیس گفت وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر شهریار شجاعی پور و دکتر امیر طاهر گلستانی به عنوان نمایندگانی از جمهوری اسلامی ایران در روز دوشنبه 8/8/96 در سالن مجلل هتل اینترکانتیننتال آتن آغاز شد .

در این همایش بین المللی که به ابتکار وزارت امورخارجه یونان برگزار شده است، نمایندگان 45 کشور و مراکز دینی از کشورهای مختلف جهان حضور دارند و تا روز سه شنبه درشهر اتن ادامه خواهد داشت.

در  این اجلاس علاوه بر رهبران دینی 30 کشور حاضر که بعضی ازکشورها درسطح وزیر خارجه یا وزیر امور دینی و هیات های عالیرتبه شرکت کرده بودند  از جمله ، نماینده شیخ الازهر ازمصر ورهبر یهودیان آمریکا ونماینده اتحادیه اروپا ونماینده یونسکو، وزیرخارجه(لیتوانی،مصر،فلسطین،قبرص،مجارستان،رومانی،واتیکان،امارات،یونان) و سفرای آمریکا اتریش و... سخنرانی کردند رییس هیات ایرانی حجت الاسلام تسخیری ریس مرکز بین المللی گفتگوی ادیان کشورمان نیز در جلسه افتتاحیه  سخنرانی کرد.

ایرونیموس دوم اسقف اعظم یونان در مراسم افتتاح دومین همایش بین المللی «گفت و گوی ادیان، پلورالیزم مذهبی و زندگی مسالمت آمیز در خاورمیانه» خواستار پایان یافتن سریع درگیری ها درخاورمیانه و ایجاد صلح و زندگی مسالمت آمیز میان پیروان تمام ادیان شد.
وی گفت: کلیسای ارتدکس یونان همیشه از ایجاد صلح، آرامش جهانی و زندگی مسالمت آمیز حمایت کرده و می کند و با تمام توان در این راه گام بر می دارد.


وی افزود: از یک طرف به علت نزدیکی کشورمان به منطقه خاورمیانه و از سوی دیگر وجود کلیساها و اسقف گری های یونانی فراوان در منطقه با تاریخی طولانی، ایجاد صلح و آرامش و زندگی مسالمت آمیز یکی از اولویت های سیاست خارجه ماست که کلیسای ارتدکس یونان نیز همیشه از این امر حمایت کرده است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد صلح، آرامش و زندگی مسالمت آمیز برای همه پیروان ادیان توحیدی در ادامه افزود: ما معتقدیم که مسیحیان، مسلمانان و یهودیان باید بصورت صلح آمیز در کنار هم زندگی کنند و برای رسیدن به این امر مهم از گفت و گوی ادیان حمایت می کنیم و رهبران مذاهب توحیدی دارای وظایف سنگینی برای ایجاد صلح و آرامش هستند که بایستی به این وظیفه مهم با روشن کردن افکار عمومی و سوق دادن جوامع به دوری از تعصب گرایی، عمل کنند.
 
"پروکوپیس پولوپلس" رئیس جمهوری یونان نیز روز دوشنبه در سخنانی کوتاه و با تاکید بر ضرورت ایجاد صلح و آرامش جهانی، دومین همایش بین المللی گفت و گوی ادیان و زندگی مسالمت آمیز در شهر آتن را بطور رسمی افتتاح و برای شرکت کنندگان در این همایش آرزوی موفقیت کرد.

ریس جمهور یونان خاطر نشان کرد، تروریسم هنوز به پایان نرسیده است، تازه چاره اندیشی چگونگی برخورد با نیروهایی که به کشورهای خود باز می گردند یک معضلی است، وچگونه می توان آنان را کنترل کرد؟.مردم با چه راهکارهایی می توانند از حق دینی خود بهره ببرند؟، وچگونه وباچه میکانیزمی؟ ورهبران ادیان چه کارهایی را صورت داده اند؟ رهبران دینی وسیاسی حاضر با توجه به جایگاه مردمی ومنصب سیاسی خود می توانند زمینه ساز پایان دادن به این فاجعه های بزرگ انسانی باشند.

 پاولوپولوس رئیس جمهور یونان تلاش همه جانبه جهانی جهت نجات آثار باستانی ونیز ترمیم آثار تخریب شده برای احیای میراث ملتها که بیانگر تاریخ تمدنی ایشان است، را خواستار شد. او در پایان خاطر نشان کرد، کسانی که در منطقه براساس برخورد تمدن حرکت می کنند بدانند اساسا میان تمدنها وفرهنگها واژه برخورد بی معنا است، علاوه براین، تاریخ ملتها گواه برآن است که در طول مدت گذشته با تمام اختلافات مذهبی ودینی مردم در تعامل بوده اند وجنگها نتیجه اختلافات قدرتهای سیاسی است و ایشان عامل اساسی گسترش درگیریها وجنگ ها را عدم گسترش ارزشها ومفاهیم انسانی در منطقه دانست.

ادیان وتمدنها وفرهنگها از اینجا آغازشد و به آنجا منتهی می شود، گفتگو مهمترین عنصر برخورد با تمام پدیده های شوم حاکم در جامعه است. پیام ما از آتن گهواره تمدنها وفرهنگها به جهانیان این است که اگر انسان به موجود دیگری تبدیل شود جهان به وضعیت بدتری خواهد رسید.

"نیکوس ووچیس" رئیس پارلمان یونان در جریان ضیافت شامی که برای شرکت کنندگان در موزه اکروپلیس شهر آتن ترتیب داده شده بود، در سخنانی گفت: امروز جامعه جهانی بیش از هر زمانی به صلح، آرامش و ریشه کن کردن تعصب گرایی نیازمند است و باید همه در این راستا تلاش و همکاری کنیم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت ایجاد صلح و وجود زندگی مسالمت آمیز بین تمام انسان های روی زمین، نیز تاکید کرد: تمام سیاسیون رهبران مذاهب، سازمان های فرهنگی سراسر جهان باید بصورت واحد برای ریشه کن کردن تعصب گرایی و تبعیض نژای همکاری و تلاش کنند تا شاهد رشد تعصب گرایی از افریقا تا مرکز اروپا و غرب نباشیم و جهانی بدون تعصب گرایی و عاری از خشونت، برای همه انسان ها ایجاد گردد. رئیس پارلمان یونان با تاکید بر ضرورت ادامه گفت و گوی بینا دینی میان تمام ادیان تصریح کرد: جامعه جهانی امروز مسئولیت دارد که باروشنگری و ادامه گفت و گوهای سازنده جلوی تعصب گرایی و تبعض نژادی را بگیرند و زمینه برای ایجاد صلح، آرامش و زندگی مسالمت آمیز بین تمام انسان ها را فراهم آورند و دیگر شاهد آواراگی اسنان های بی گناه نباشیم.

 که از محمد مهدی تسخیری رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

شرکت کنندگان این نشست بود، مقاله خود را که در ارتباط با زمینه همکاری های ادیان بود ارائه کرد.  ایشان در ابتدای سخنرانی خود خاطر نشان کردند که: در میان ادیان هرگز درگیری نبوده است تا امروز نیازمند مصالحه میان آنها باشیم ،زیرا که ادیان ازسوی خداوند وانبیا که پیام آوران اویند برای هدایت بشریت،وطبق آنچه که درقرآن آمده است همه برای تحقق یک هدف مبعوث شدند تا دوکار مهم که منجر به سعادت انسان است را به انجام رسانند:(ولقد بعثنا في كل امة رسولا ان اعبدوا الله واجتنبوا الطاغوت)پرستش خدا ودوری ازطاغوت، واوج پرستش خدا معنایی جز خدمت بخلق نیست، چرا که مخلوقات روزیگیر خدایند وهرآنکس که بیشتر به مخلوق سود رساند به خدا نزدیکتر است وهرآنکس که به حقوق مردم تجاوز هرچند مدعی عبودیت باشد، دورترین انسان ازخدا خواهد بود، ونیز بایستی از طغیان درونی وبیرونی بدور باشیم تا عبودیت را تکمیل کنین واهداف الهی را برای ایجاد جامعه سعادتمند تحقق بخشیم.  

 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین محصول این اجلاس ها را تاکید براینکه ادیان الهی ورهبران آن عامل وحدت والفت ، همکاری ومحبت هستند، دانست، وی مطرح کرد این سوال که آیا باوجود کتابهای درسی نژاد پرستانه ووسایل ارتباط جمعی ورسانه هایی که مردم را برعلیه پیروان ادیان دیگر تحریک می کنند،می توان ازمحبت ودوستی وهمکاری سخن گفت ؟

یکی از رهبران دینی حاضر در جلسه، نسبت به آوارگان مسیحی سوریه که به زور از خانه هایشان طرد شدند، و زمین وخانه را به ناچار واجبار فروختند، درخواست داشتند، تا  دیده شود، تا این آورگان به خانه خود بازگشته، و خانه وزمین هایشان بدیشان بازگردانده شود.  وبایستی ترتیبی اتخاذ شود تا کلیه آورگان ازهردین ومذهب وکشوری، که زمینهای آنان توسط دولتهای غاصب گرفته شده بدانها بازگردانده شود وتلاش کنیم تا سایر آوارگان به سرزمین های غصب شده بازگردند.

 ایشان همچنین خاطرنشان کرد: ملتهای ما سالیان سال از هردین ومذهبی در کنار یکدیگر به بهترین شکل زندگی کردند، وآنچه که امروزبنام دین جنایتها بزرگ رخ میدهد، نتیجه زیاده خواهی بعضی قدرتهای بزرگ است، که با بهره گیری از عناصر ساده لوح و یا فرصت طلب، وعدم آشنای به حقایق ومفاهیم دینی، از آن مرکبی ساخته جهت رسیدن به اهداف شوم وسلطه طلبانه خود.  

درپایان ایشان  خود وهمه رابه پیروی از راه انبیا دعوت کرد، تا به گفته ایشان گرفتار چیرگی مستکبرین ومسلطان بر مردم نشویم، آنانی که خود را قیم عقل وجان وثروت مردم می دانند وگویی همه دربرابر آنان سفیهند.

دکتر شجاعی پوردیگر عضو هیات ایرانی شرکت کننده مقاله خود را  پیرامون تاثیر رسانه ها بر فرهنگ مدارا و تکثر گرایی ارایه کرد و پیرامون نقش نظام آموزشی در برخی  کشورهای اسلامی در ایجاد افراط گرایی دینی و تنفر و تکفیر پرداخت و با ذکر موارد مستندی از این نوع اموزشها در مدارس ابتدایی و متوسطه یکی از کشورهای عربی خاورمیانه به اهمیت این نکته تاکید کرد که برای حل مشکل افراط گرایی دینی  و اسلامی در خاورمیانه ابتدا باید ریشه های افراط گرایی را که از دل متون آموزشی برخی کشورهای اسلامی اغاز میگردد ،از بین برد و پس از آن است که میتوان به گفتگوی بین ادیان و مذاهب ، همزیستی مسالمت امیز و تکثرگرایی دینی امیدوار بود. در پایان ایشان به این نتیجه گیری پرداختند که بدون پرداختن به ریشه ها و علل اساسی افراط گرایی دینی، پرداختن به معلولها چندان نمی تواند در از بین بردن افراط گرایی و ایجاد همزیستی مسالمت آمیز  و تکثر گرایی دینی موثر باشد.

دکتر شجاعی پور بر لزوم حرکت به نوعی از اسلام عقلگرا در منطقه خاور میانه برای رفع تنشها اجتماعی، مذهبی و افراط گرایی دینی اشاره کردند و بر این نکته تاکید کردند که عمده مشکلات جوامع اسلامی در خاور میانه ناشی از فاصله گرفتن آنها از اسلام عقلانی و اجتهاد گرای برمبنای عقلانیت است لذا تا زمانیکه اسلام افراطی و ظاهر گرای موجود در خاور میانه به مبانی تفکر عقلانی معتقد نشود نمی تواند مشکل افراط گرایی مذهبی و اسلامی را حل کرد .

روز سه شنبه نیز تعداد دیگری از شخصیتهای دینی و دانشگاهی با ارایه مقاله یا سخنرانی و نیز مداخله در برخی موضوعات نظرات خود را ارایه نمودند .

بازدید از مجموعه موزه تاریخی آکروپولیس و ضیافت شام نخست وزیر از دیگر برنامه های این کنفرانس بین المللی بود .

این کنفرانس با حمایت مالی دولت امارات متحد عربی و نیز حمایت و همکاری دولت اتریش برگزار گردید .


١٦:٤٤ - چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٩٠٢٠    /    تعداد نمایش : ٨٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها