سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#کتاب #ایران_مروارید_آسیا #یونان

کتاب ایران مروارید آسیا به زبان یونانی رونمایی شد

 

 کتاب " ایران مروارید آسیا"  به قلم خانم دکتر" ماریانا تئوخریدو" نویسنده و دیپلمات  یونانی که با حمایت و همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان تالیف و منتشر شده است با حضور جمعی از شخصیتهای فرهنگی و اساتید دانشگاه و شخصیت های سیاسی ، فرهنگی یونان  روز گذشته در دانشگاه آتن  رونمایی گردید.

 " مجید مطلبی شبستری" سفیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم رونمایی از کتاب " ایران مروارید آسیا" یا اشاره به روابط خوب دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری یونان، گفت: روابط هردو کشور بسیار خوب است و براین باور هستیم که توسعه روابط فرهنگی و علمی دو کشور می تواند  در توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور در تمام زمینه ها کمک کند و آنها را تقویت نماید.

وی در ادامه سخنان خود، کتاب " ایران مروارید آسیا" را یک اثر مهم قلمداد کرد که علاوه بر آماده سازی زمینه آشنایی یونانیان با گوشه ای از فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران و از سوی دیگر تجربه های سفر های خانم دکتر" ماریانا تئو خریدوه " نویسنده این کتاب به شهرهای مختلف ایران را برای شما عزیزان تشریح می کند و این کار ارزشمند باعث شناخت متقابل دوملت متمدن ایران ویونان با فرهنگ های و تاریخ یکدیگر می گردد.

سفیر کشورمان درادامه تاکید کرد: دو کشور متمدن جمهوری اسلامی ایران و یونان شخصیت های بزرگی در طول تاریخ خود به جهانیان ارایه نموده که این  اندیشمندان  خدمات علمی و فرهنگی بی نظیری به جهانیان ارایه کردند  که هیچ کسی امروزه در جهان نمی تواند منکر درخشش حضور اندیشمندان و تمدن غنی دو کشور باشد.

" نیکولائوس قالیرلیدیس" سفیر در وزارت امورخارجه یونان طی سخنانی افزود: علاوه بر روابط خوب دو کشور یونان وایران تبادلات و ارتباطات فرهنگی دو کشور در طول تاریخ زمینه آشنایی و احترام متقابل به فرهنگ های غنی دو کشور را به همراه داشته است. آقای نیکولاؤس که چند سال به عنوان سفیر یونان در ایران حضور داشته است گفت :

 یونان و ایران دارای روابط دیرینه  هستند که در طول قرون متمادی با هم در زمینه های  مختلف در ارتباط بوده و تبدالات علمی، فرهنگی و هم اندیشی فراوانی داشته اند و این دو کشور و این دو ملت خدمات بی نظیر و غیر قابل انکاری را به جهانیان عرضه کرده اند.

دکتر " علی محمد حلمی " رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم رونمایی این کتاب، طی سخنانی توسعه همکاری علمی بین روشنفکران و اندیشمندان دو کشور را در ایجاد صلح جهانی  بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرده و گفت: امیدوارم شاهد توسعه همکاریهای علمی و انتشار بیشتر کتاب در مورد دو کشور توسط محققین دو کشور متمدن ایران و یونان باشیم .

دکتر حلمی اضافه نمود که  اثر و کار خانم دکتر" ماریانا تئو خریدو" یک اثر بسیار با ارزشی است که گوشه ای از فرهنگ، آثار باستانی و تاریخ و تمدن ایران زمین و روابط دو کشور یونان را در گذشته بلکه پیرامون وقوع انقلاب بزرگ اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران و فعالیتهای گسترده زنان در جامعه و در یک کلام ایران امروز را به خوانند گان یونانی عرضه می نماید.

وی در ادامه افزود: روایط دو کشور ایران و یونان را می توان به دو مرحله در طول تاریخ تقسیم بندی کرد ، یکی دوران قبل از اسلام یعنی دوران باستان و دوم دوران بعد از اسلام که در هردو دوره  اندیشمندان دو کشور هم اندیشی داشته و از یکدیگر متاثر و خدمات ارزنده ای به جهانیان ارایه نموده اند .

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه تصریح کرد: اندیشمندان حوزه فلسفه دو کشور اثار ارزش مندی به جهان ارایه کرده اند و " ابن سینا" اندیشمند ، پزشک و فیلسوف ایرانی متاثر از فلسفه ارسطویی فلسفه جدیدی را تحت عنوان فلسفه  مشا را  ارایه کرده که دارای دیدگاه های بسیار عمیق فلسفی می باشد که یکی از نظریه های معروف و مهم فلسفی جهان بشمار می رود.

سپس " خانم دکترماریا مندوالو"  استاد دانشکده ادبیات دانشگاه آتن نیز طی سخنانی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران دارای استقلال کاملی می باشد، قوانین را بر اساسا نیاز کشورش تصویب و به مرحله اجرا می گذارد و این در حالی است که دیگر کشورها متاسفانه بر اساس و یا به تبعیت از دیگر کشورهای بزرگ و در راستای همراهی با آنان ، برای کشورهای خود برنامه ریزی می کنند که این خود یک فاجعه برای بشر امروز می باشد.

 خانم دکترمندوالو همچنین گفت : ایران تنها کشوری است که با قدرت تمام نسبت به منافع ملی و سیاستهای خود مستقل عمل می کند . با قاچاقچیان مواد مخدر برخورد می کند ، برنامه ریزی برای ترک اعتیاد معتادان دارد در حالیکه متاسفانه در کشورهای اروپایی نه تنها استقلال بصورت نسبی است، بلکه فقط شعار مبارزه با مواد مخدر و یا تروریسم را سر می دهند و به همین دلیل تعداد زیادی از جوامع غربی با مشکلات عدیده ای از نظر اجتماعی روبرو هستند و  با بی تفاوتی و یا حمایت از گروه های تروریستی ، باعث نه تنها نا امنی در منطقه ، بلکه در جهان و حتی در خود کشورهای غربی گشته اند.

این استاد یونانی در ادامه افزود: یونان و ایران دارای تمدنی غنی ، فرهنگی بی نظیر و تاریخ طولانی هستند و اساتید و اندیشمندان بسیار خوبی دارند که با توسعه همکاری بین آنان می توان با حفظ اصالت فرهنگی و سنتی خود بسیاری از مشکلات جهان امروز بشری و جامعه های خود را بدون نیاز به دیگر کشورها حل کنند.

در ادامه برنامه برنامه خانم " ماروپاپاتناسیو" پروفسور و استاد ریاضی و علوم پایه دانشگاه آتن طی سخنانی ا اشاره به خدمات ارزنده ایرانیان و یونانیان از دوران باستان تا کنون در عرصه علوم پایه گفت : ایرانیان دارای تمدنی غنی بوده و خدمات علمی و فرهنگی بسیار به جهانیان داشته اند . او گفت کتاب " ایران مروارید آسیا " به قلم خانم ماریانا تؤخریدو گوشه ای از این تمدن و تاریخ بزرگ را معرفی می نماید .

همچنین " یروفسور اکسنوفون موساس " استاد فیزیک و نجوم دانشگاه آتن طی سخنانی با اشاره به نقش برجسته  دانشمندان ایرانی در نجوم و ریاضی گفت :

ایرانیان توانستند با استفاده از علوم نجوم و ریاضی تقویمی ایجاد کنند که هر 5 هزار سال یک روز اختلاف دارد در حالیکه تقویم های مدرن هر سه هزار سال یک و نیم روز اختلاف دارد .ایشان افزود : روابط علمی و فرهنگی و تاریخی یونان و ایران ریشه در تاریخ دارد و معتقدم که توسعه علمی و فرهنگی دو کشور می تواند در راستای منافع و حفظ سنت های دیرینه خود بسیار موثر و حایز اهمیت باشد .

 این کتاب با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در یونان در قالب طرح تاپ توسط انتشارات vergina در 365 صفحه تدوین و منتشر گردید .

 


١١:٢٦ - سه شنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٨١٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها