سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

گزارش حضور فیلمهای کوتاه ایرانی در فستیوال بین المللی "بیگ بنگ"

فستیوال بین المللی فیلم های کوتاه "بیگ بَنگ" که یکی از معتبرترین فستیوال های فیلم های کوتاه یونان بشمار می رود امسال فیلم های کوتاه ایرانی را محور اصلی این فستیوال قرار داد.

این فستیوال با حمایت های مالی صندوق مالی اتحادیه اروپا و وزارت اقتصاد یونان و هماهنگی بنیاد فرهنگی سفارت یونان در تهران  و انجمن سینمای جوان سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان  همچنین فدراسیون سینمای یونان در مرکز آرشیو فیلم های سینمایی این کشور "سینما تک" از تاریخ 1 الی 3 جون 2018 برگزار گردید.

در این دوره 35 فیلم کوتاه از کارگردانان جوان انجمن سینمای جوان ایران  در این فستیوال شرکت کردند که 19 اثر بعنوان آثار برگزیده انتخاب گردیدند.

در نشست اختتامیه این فستیوال که با حضور رایزن فرهنگی سفارت یونان در تهران برگزار گردید، آقای کریاکو خاجیمیخائیلیزی کارگردان و نویسنده مطرح یونانی طی سخنانی با اشاره به موفق بودن این فستیوال  گفت :

بسیار خرسندیم که امسال فستیوالی ویژه و منحصرا برای فیلم های کوتاه ایرانی برگزار کردیم، کشوری که کارگردانان بزرگی را به دنیا معرفی کرده است. حضور چشم گیر مردم در این روزها نشان دهنده علاقه یونانیان به فرهنگ و سینمای ایران است.

آقای خاجیمیخائیلیزی که خود از برگزارکنندگان این فستیوال است خواهان افزایش اینگونه مبادلات فرهنگی شد و اذعان داشت فعالیتی که با کارگردانان جوان ایرانی شروع شده سبب آشنایی بیشتر دو ملت می شود.

سپس خانم کاترینا بالا موتی  رایزن فرهنگی یونان در تهران با اشاره به تلاشهای این بنیاد برای برگزاری این چنین برنامه ها  در یونان و ایران را ،  آشنایی دو ملت ایران و یونان و آشنایی فیلم سازان یونانی و ایرانی دانست.

او همچنین این برنامه را در راستای بالابردن سطح فیلم سازان یونانی بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت : حضور کارگردانان خلاق و جوان ایرانی باعث رشد کارگردانان یونانی  و ضمینه انجام پروژه های مشترک را فراهم خواهد کرد. رایزن فرهنگی یونان در ادامه از آقای صادق موسوی رئیس انجمن فیلم سازان جوان ایران و همراهان برای حضور و مشارکتشان در این فستیوال تشکرکرد.

سپس آقای صادق موسوی در سخنان  کوتاهی درباره سینمای ایران گفت .

جایگاه  زنان در سینمای ایران را می توان به دو بخش  پیش و پس از انقلاب اسلامی تقسیم نمود .

 متاسفانه دیدگاهی که به زن در سینمای قبل از انقلاب بود، دیگاهی صرفا جنسی بود. حتی در فیلم های فرهنگی ما هم به زن دیدگاهی جنسیتی داشتند و زن عملا نقشی فرعی داشت که به هیچ وجه با مردان برابری نمی کرد. اما خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی این شرایط عوض شد. نمایش فیلم های سینمایی خارجی در ایران بسیار محدود شد و تکیه به هنرمندان داخلی کشور در امر فیلم سازی بسیار افزایش یافت.

در سال های پایانی دهه 60 اوضاع کمی تغییر کرد. نقش زنان در بسیاری از فیلم ها پررنگ تر شد. زن ها آرام آرام به شخصیت های اصلی فیلم ها تبدیل شدند و بازیگران زن بخاطر ایفای این نقش ها بسیار مطرح شدند. در دهه 70، همچنان حضور زنان در تولیدات سینمای ایران مهم تر و جدی تر شد.

دهه 80 را می توان دورانی نامید که در آن «زن» حضوری همپای «مرد» دارد و این دو جنسیت از یکدیگر تفکیک نمی شوند. بسیاری از فیلم های  این دوران حاکی از آن هستند که توجه به نقش زن در سینما جدی تر از پیش شده است. در سال های پایانی این دهه نیز این نقش و جایگاه همچنان حفظ می شود. در فیلم های کارگردانان شاخصی همچون اصغر فرهادی، داریوش مهرجویی و بسیاری از کارگردانان جوان و تازه کار همچنان توجه به زندگی زنان و معضلات آنها دستمایه اصلی ساخت فیلم ها قرار می گیرد.

در سال های اخیر نیز توجه به جایگاه زنان در سینمای ایران حفظ شده است. حتی در آثاری با ژانر دفاع مقدس همچون «شیار 143» و یا «بوسیدن روی ماه»، سعی بر آن شده است که به جنگ و عواقب آن از زاویه ای دیگر نگاه شود. به جای آنکه فیلمساز دوربین خود را به جبهه های جنگ ببرد و جنگ را در نمایش نبرد رزمندگان به تصویر کشد جنگ، بحران ها و تبعات آن را به خانه خانواده هایی می برد که عضو و یا اعضایی از آنها به جنگ رفته اند.

در سال های سپری شده دهه 90 هم نسل تازه ای از کارگردانان زن پا به عرصه گذاشته اند و حضور جهانی آنها در فستیوال های مختلف چهره جدیدی از زن سینماگر ایرانی را نشان داده است. اما سینمای کوتاه ایران از همان ابتدای فعالیت خود در 36 سال پیش به مکانی امن برای دختران و زنان فیلمساز تبدیل شدو بسیاری از کارگردانان زن امروز سینمای ایران از دل همین انجمن بیرون آمدند. زنان در فیلم کوتاه و به ویژه انیمیشن پیشرفت های قابل توجه ای داشته اند و بسیاری از جوایزی که امروز نصیب سینمای ایران می شود حاصل تلاش و خلاقیت زنان فیلمساز است.

در این مراسم خانم ها دورناز حاجی ها کارگردان یکی از آثار پخش شده در این فستیوال به نام "مارلون" و الهه نوبخت یکی از پخش کنندگان مطرح فیلم های ایرانی در خارج از کشور آقای موسوی را همراهی می کردند.

پس از نمایش آخرین فیلم جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید. قرار است 19 فیلم انتخابی این دوره فستیوال در 70 سینمای یونان به نمایش در آیند. 


١٤:٢٩ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها