شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

باز هم فرا رسید… پــایــیـزی بــا عــطر مُــحَــرم حـســــین …

در سال 412 میلادی، یعنی حدود دو قرن پیش از ظهور اسلام، سران قبلیه های عرب در مکه، برای یکسان سازی و سامان دادن به پیوستگی و اسامی ماه های عرب، گرد هم آمدند. جلسه یاد شده در منزل کلاب بن مرة، جد پنجم پیامبر شکل یافت.

محرم به معنای حرام شده است. پیش از اسلام عرب، جنگ در این ماه را حرام می‌دانست و ترک مخاصمه می‌کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند.

در توضیح این که چرا ماه‌های دیگر که جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی‌شود می‌توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می‌شد به آن محرم گفتند.

پس این نامگذاری مربوط به دو قرن قبل از اسلام است و این ماه در همان زمان ماه اول قمری قرار داده شده است.

امام رضا علیه السلام فرموده اند: هر گاه ماه محرم فرا می‌‏رسید، پدرم (موسی بن‏ جعفر علیه السلام) دیگر خندان دیده نمی‏‌شد و غم و افسردگی و اندوه بر او غلبه می‌‏یافت تا آن که ده روز از محرم می‏‌گذشت، روز دهم محرم که می‌‏شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود.

باز هم فرا رسید… پــایــیـزی بــا عــطر مُــحَــرم حـســــین …

همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم، تمام شهرهای ایران سیاه پوش می شوند. تعدادی از نمادهای این ماه در همه کشور یکسان است مانند رنگ سیاه و سبز، نذری دادن، نمایش تعزیه و سینه زنی. اما ایران سرزمین گوناگونی هاست و چندین و چند قوم مختلف ساکن آن هستند. برای همین در شهرهای ایران مراسم عزاداری به شیوه های مختلف برگزار می شود.

هر یک از مناطق کشور با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم خود، عزاداری محرم را به گونه منحصر به فردی برپا می دارند. در بعضی شهرها مراسم به صورت کاملا مذهبی اجرا می شود، در حالی که در بعضی از مناطق مذهب و سنت های دیرینه قومی با هم آمیخته شده اند. در برخی نقاط برای اجرای مراسم عزاداری از آلات موسیقی استفاده می شود در حالی که در جایی دیگر هیچ سازی، حتا طبل هم مورد استفاده قرار نمی گیرد. در چند شهر عزاداری در اماکن مذهبی خاصی برگزار می شود و تمام مردم شهر یا روستا در آن محل خاص گرد هم می آیند. گاهی در روزهای به خصوصی آیین ها شور بیشتری به خود می گیرند. در برخی شهرها نمادهای مختلفی به کار می روند که هر یک فلسفه خاص خود را دارند.

 


١٦:٠٩ - دوشنبه ٢ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٣٠٠٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها