شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#تعاملات_فرهنگی #ایران #یونان

نمایشگاه ایران سرزمین فرهنگ و هنر

 

نمایشگاه عکس، کتاب، صنایع دستی و جاذبه های گردشگری با همکاری شهرداری لوادیا و مرکز فرهنگی آلوتروپیا در محل موزه مردم شناسی و مرکز فرهنگی  آلوتروپیا افتتاح شد.

روز گذشته با حضور ده ها تن از شخصیتهای فرهنگی و هنری ، رییس شورای شهر، شهردار، رییس موزه ، دکتر علمی محمد حلمی  رایزن فرهنگی و جمعی از فرهیختگان، نمایشگاه ایران سرزمین فرهنگ و هنر افتتاح شد.

در برنامه افتتاح این نممایشگاه  که از ساعت 18.30 تا 22.30 برگزار گردید، آقایان  " دمیتریس  جوالیس  رییس جامعه اندکیرا، نیکوس ولولاراس معاون شهردار دیستمو، اندیکیرا و ارخوا " جبیچاکیس  و دیگر اعضای شورای جامعه، نمایند بزرگترین شرکت آلومینیوم سازی یونان، آقای یانیس استاتیس"  رییس بندر داری اندیکیرا،رییس شورای شهر  حضور داشتند.

 خانم " دی مترا پارساخراکی رییس"  موزه مردم شناسی ومرکز فرهنگی آلوتروپیا، ضمن خوش آمد گویی  به دکتر حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران دریونان، گفت: امروز تابلوهای زیبایی از خشنویسی ایران، جاذیه های گردشگری و فرهنگی ، صنایع دستی وهنری ایران در این نمایشگاه دریچه ای از ایران به روی ما گشوده شده که باعث خوشحالی و پیوند دوستی دو کشور بزرگ ایران و یونان است. موزه و مرکز فرهنگی آلوتروپیا با دعوت از رایزن محترم فرهنگی برای حضور و برگزاری نمایشگاهی ازایران تلاش نمود تا مردم این منطقه را با تاریخ و فرهنگ کشور بزرگ ایران که دارای تمدن کهن و امروزه یکی از بهترین کشورهای خاورمیانه است ، بیشتر آشنا کند . از اینکه رایزنی فرهنگی دعوت ما را پذیرفته و این نمایشگاه زیبا را بر پانموده تشکر می کنیم.

 سپس معاون شهردار اندیکیرا طی سخنانی کوتاهی با اشاره به  اهمیت تعامل فرهنگی و با اشاره به تاریخ و تمدن ایران گفت:  ایران و یونان مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند ولی متاسفانه نسل های جدید چندان آشنایی با فرهنگ غنی و زیبایهای ایران ندارند. این برنامه گام ارزشمندی است در شناخت بیشتر ایران و ما از دکتر حلمی رایزن فرهنگی سفارت ایران به خاطر برپایی این نمایشگاه زیبا تشکر و قدردانی می کنیم.

 آنگاه دکتر حلمی رایزن فرهنگی کشورمان طی سخنانی از شهردار، اعضای شورای شهر و رییس موزه و مرکز فرهنگی آلوتروپیا برای همکاری های  خوب و صمیمانه تشکر نمود و گفت: ایرانیان و یونانیان صاحبان دو تمدن کهن در جهان هستند که به رغم تقابلها ، تعاملهای مهم فرهنگی نیز داشته اند.

دکتر حلمی افزود: میراث فرهنگی ایران را " ایران باستان"، ایران و اسلامی و دوران جدید" نشکیل می دهند. نقطه اشتراک تمدن ایران و یونان در دو برهه تاریخی آشکاره است.

 مرحله اول روابط ایران و یونان در دوران باستان  است که سبب نوعی اشتراک تاریخی- فرهنگی شده است و مرحله دوم در شکل گیری تمدن اسلامی است که  ایرانیان نقش فعال و موثری در پیشرفت علوم داشتند. در عصر ترجمه بیشتر آثار مهم دانشمندان یونانی به عربی و فارسی ترجمه و منتقدانه بررسی شدند.ایرانیان سهم بزرگی در تاسیس نهاد های آموزشی در تمدن اسلامی داشتند.

 رایزن فرهنگی ایران در بخش دیگری صحبت های خود گفت: بقراط پدرپزشکی اسلامی نیز بود. زکریا رازی پزشک بزرگ ایرانی قرن نهم میلادی را چالینوس اسلام نامیده اند و تشخیص های طبی ابن سینا وی را در جایگاه بقراط دورن اسلامی قرار داده است. ارسطو معلم اول فلسفه و فارابی فیلسوف بزرگ مسلمان ایران معلم ثانی نام گرفت و راه وی را ابن سینا در تاسیس فلسفه مشاء دنبال کرد.

دکتر حلمی گفت: ایران ویونان همچنان ظرفیتهای توسعه ارتباط فرهنگی را دارند  و امید است دو کشور ایران و یونان با تاریخی به قدمت تاریخ بشر بتوانند با حفظ ارزشهای  فرهنگی در مقابل زیاده خواهیهای  برخی دولتهای مستکبر و زورگو که قصد دارند خواسته های نادرست و سلطه جویانه خود را بر دیگر کشورها با استفاده از زور و خشونت تحمیل نمایند ایستادگی و مقاومت کنند. بشر امروز از بی عدالتیها و تبعیض ها خسته  شده و خواهان عدالت و صلح عادلانه در جهان می باشد تا همه ملت ها با حفظ ارزشهای و اعتقادات خود بتوانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز و آرامی داشته باشند.

در پایان سخنان خود با اشاره به رابطه خوب و همکاریها صمیانه با مرکز فرهنگی و هنری یونان پایدار و مناسبات دو کشور توسعه یابد.

در ادامه برنامه فیلم مستند" ایران  بر بهاد باری" که جلوه های زیبایی از طبیعت  زیبا، معابد و مساعد، میراث فرهنگی و جاذبه های کشورمان را به خوبی به تصویر کشیده است به مدت 30 دقیقه پخش شد که مورد استقبال بسیار شرکت  کنندگان قرار گرفت.

 

 


١٤:٠٩ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٣٩٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها