شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#صفر #آتن

مراسم سوگواری و عزاداری 28 صفر برگزار گردید

 

 مراسم سوگواری و عزاداری به مناسبت رحلت رسول اکرم(ص) ، شهادت سبط اکبرپیامبر امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام هشتم شیعیان حضرت امام رضا (ع) سه شنبه شب و چهارشنبه شب 15 و 16 آبان برابر با شب 28 و شب 29 صفر با حضور جمعی از دانشجویان، ایرانیان مقیم، سفیر وکارکنان نمایندگی های کشورمان به همراه خانواده هایشان در آتن برگزار شد.

"" علی محمد حلمی " رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن  در این مراسم سخنانی ایراد نمود و گفت : پیام آور رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) که از طرف خداوند متعال به عنوان پیامبر خاتم برگزیده گردیده الگوی کامل انسانیت و رحمت خداوند بر بشریت است . آن حضرت دراین راه تمام تلاش های خود برای هدایت بشریت بسوی سعادت و کمال را بکار گرفت و رنجها و سختیهای زیادی را متحمل گشت و با صبر و بردباری و اخلاق نیکو و مهربانی در برابر مشکلات ایستاد و مردم را هدایت کرد که خداوند متعال در قرآن کریم از اخلاق ایشان به عنوان خلق عظیم یاد کرده و تمجید نموده است . و البته توانست مردم حجاز و اطراف آن را که به شدت در جهالت و بردگی و تاریکی و فساد می سوختند به سعادت و معنویت و فضایل اخلاقی برساند و جامعه نمونه را در مدینه تشکیل دهد .

حلمی سپس ضمن تسلیت رحلت پیامبر گرامی اسلام در خصوص امام مجتبی (ع) و دوران سخت جامعه مسلمانان در آن روز پرداخت و گفت :

امام حسن مجتبی (ع) با منافقان بی رحمی چون معاویه مواجه بود که از هر وسیله ای برای فریب مردم و تبلیغات گسترده علیه امام علی (ع) و جانشین برحقش امام حسن مجتبی (ع) استفاده می کرد و سعی داشت با پول و وعده های فریبنده یاران امام را نا امید و دلسرد و سپس متوقف کند که منجر به پذیرش صلح توسط امام مجتبی شد که البته با شرایطی که بسیار مهم و برای جامعه آن روز و همیشه الهام بخش و آموزنده بود امام صلح را پذیرفت اما در نهایت  موجب رسوایی معاویه گردید .

سپس ویدیوی سخنرانی حجت الاسلام دکتر رفیعی که پیرامون شخصیت والای رسول گرامی اسلام و نیز دوران سخت امامت امام حسن مجتبی (ع) بود برای حاضرین پخش شد . ایشان با برشمردن صفات برجسته امام مجتبی و جایگاه معنوی ایشان و همچنین علاقه وافر پیامبر اکرم (ص) به آن حضرت نمونه و شواهد تاریخی جذابی را مطرح نمود و روش امام حسن (ع) در مبارزه و حفظ اسلام را تنها راه ممکن برشمرد که اگر دیگر امامان معصوم ما نیز بودند چنین می کردند .

آنگاه مداحان اهل بیت با سرودن مرثیه و نوحه خوانی و حاضرین با سینه زنی و عزاداری عشق و ارادت خود را به پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت طاهرینش ابراز نمودند .

دومین شب مراسم عزاداری به مناسبت سالروز شهادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) با حضور ده ها تن از عاشقان اهل بیت برگزار گردید .

مراسم عزاداری شهادت غریبانه امام رضا(ع) نیز از ساعت 19:30 تا 22 چهارشنبه 16 آبان در سالن رایزنی فرهنگی برگزار گردید در ابتدا زیارتنامه حضرت رضا (ع) از دور بصورت جمعی خوانده شد . سپس دکتر حلمی رایزن فرهنگی کشورمان طی سخنانی در خصوص سیره و مقام علمی امام رضا (ع) گفت:

امام وقتی در مدینه حضور داشتند در روضه نبوی می نشست و دانشمندان و محققینی که از پاسخ برخی سوالات درمانده می شدند به حضور آن حضرت می آمدند و از امام یاری می جستند . پس از حضور در مرو نیز از رهگذر مناظراتی که برپا می شد به بسیاری از شبهات و سوالات پاسخ می دادند . افزون برآن امام در منزل خود و در مسجد مرو کلاس درس و مجالس علمی تشکیل می دادند و به دلیل استقبال فراوان و شهرت علمی و فضایل امام مامون دستور تعطیلی آن را داد .

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با اشاره به شهادت مظلومانه امام رضا(ع) گفت: مامون عباسی به رغم ظاهر سازی های خود و اعلام ولیعهدی امام رضا(ع) با بی رحمی کامل و برای جلوگیری از اقبال گسترده مردم نسبت به آن حضرت  و حفظ سلطنت خود امام رضا (ع) را به شهادت رساند .

در ادامه برنامه سخنرانی حجت الاسلام دکتررفیعی بصورت ویدیویی برای حضار پخش شد . ایشان با ذکر ابعاد شخصیتی امام هشتم (ع) و شرایط تحمیلی که مامون عباسی بر امام تحمیل نمود ، هجرت آن حضرت از مدینه به مرو را باعث آگاهی و شناخت مردم مناطق مختلف عراق و ایران نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت دانست که نهایتا به دلیل محبوبیت و نفوذ معنوی امام در بلاد مختلف اسلامی دست به جنایت زد و امام معصوم حضرت رضا (ع) را به شهادت رساند .

همچنین در این مراسم حاضران به عزاداری و مرثیه سرایی در وصف امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)  پرداختند .

 


١٧:١١ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٦٥١٩    /    تعداد نمایش : ١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها