شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#دیدار

دیدار دکتر حلمی با نمایندگان رییس دفتر یونسکو آتن

 

خانم " پولینا بیساری" مشاور ریس دفتر یونسکو به همراه دکتر " یانیس  مانولیس" نماینده ویژه رییس دفتر یونسکو در یونان روز دوشنبه با حضور در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با دکتر " علی محمد حلمی" رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و در مورد راه های توسعه همکاریهای فرهنگی و علمی با رایزنی فرهنگی و دفتر یونسکو در آتن و  تهران را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

در این دیدار ابتدا دکتر حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط و همکاریهای خوب رایزنی فرهنگی  با دفتر یونسکو درآتن در گذشته یاد اور گردید که رایزنی فرهنگی بر اساس سیاست فرهنگی کشورمان  همچون گذشته آمادگی توسعه همکاریهای فرهنگی و علمی با دفتر یونسکو را دارا می با شد.

دکتر حلمی با اشاره به مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و یونان نیز تصریح کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و یونان برای حراست از میراث فرهنگی و حفظ هویت و فرهنگ ملی در تعامل با دیگر فرهنگهای جهان هم نظر و اهتمام جدی دارند و از این رو فعالیت های خوبی با همکاری سازمان  ها و مراکز فرهنگی و دانشگاهی و وزارتخانه های ذیربط داریم .

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به حضور فعال نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و پیشرفت فرهنگ ها و سنت های دیرینه و تاریخی در سطح بین المللی  و گسترده بودن فعالیت های میراث فرهنگی کشورمان نیز افزود: نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی یونسکو و دفتر یونسکو در تهران و سازمان میراث فرهنگی کشورمان  و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فعالیت های گسترده ای برای حفظ فرهنگ ها و تمدن های کهن  و تاریخی به عنوان محوری برای مقابله با تعصب گرایی کورکورانه و یا حلیل رفتن در فرهنگ تحمیلی آمریکایی – غربی  انجام می دهند زیرا ما معتقدیم که فرهنگ  های ماندگار و با اصالت  می توانند نقش عمده ای در رفع   و مقابله با نژاد پرستی و مقابله با اقدامات خشونت آمیز ایفا نمایند.

خانم بیساری در این دیدار نیز با اشاره به تمایل دفتر یونسکو در آتن و بخصوص " خانم جیجی کوستا" رییس این دفتر همانطور که در ملاقات قبلی شما در سال گذشته اعلام نمود علاقمند به همکاریهای تحقیقاتی و برگزاری نشستهای علمی مشترک ایران و یونان می باشد گفت: در گذشته فعالیت های دفتر یونسکو درآتن بر توسعه همکاری های خود با کشورهای اروپایی متمرکزبوده است  ولی با تلاش های اخیر دفتر آتن وموافقت دست اندرکاران مرکز یونسکو در پاریس ، توسعه همکاری دفاتر یونسکو با کشورهای غیر اروپایی نیز مد نظر قرار گرفته است  که ایران در میان دیگر کشورها دارای اولویت خاصی است و ما خواستار شروع توسعه روابط با دفتر یونسکو در تهران هستیم .

وی در ادامه افزود: دفاتر یونسکو در آتن و تهران می توانند در زمینه برنامه های مشترک فرهنگی و برگزاری سمینارهای فرهنگی و علمی اقدام نمایند و حتی می توان در این رابطه نیز تفاهمنامه ای امضاء کرد.

نماینده دفتر یونسکو درآتن نیز تصریح کرد: که  مسئولان دفتر یونسکو در آتن مایل هستند دیدارهایی بین مسئولان دو دفتر در تهران و یا آتن  صورت گیرد  و با بررسی مشترکات فرهنگی و تاریخی و تمدنی دو کشور برنامه هایی برای برگزاری نشستهای مشترک در معرفی آثار تمدنی ایران و یونان داشته باشیم .

وی در ادامه غنای فرهنگی دو تمدن یونان و ایران را بسیار عالی قلمداد کرد و افزود: با توجه به مشترکات فراوان بین دو کشور متمدن یونان و ایران و در حالیکه سازمان مرکزی یونسکو مشوق توسعه روابط و همکاریهای دو کشور می باشد، فرصت مناسبی برای توسعه این روابط پیش آماده و دفتر یونسکو آتن تمام تلاش های خود برای اجرایی کردن این مهم را بکار خواهد گرفت.

وی در خاتمه از رایزن کشورمان خواست ترتیبی اتخاذ شود که زمینه دیدار و بررسی توسعه همکاریهای فرهنگی وهنری بین دفاتر آتن و تهران فراهم آید.

دکتر حلمی ضمن استقبال از پیشنهادات ارایه شده گفت : موضوع را از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات به دفتر یونسکو در تهران و سازمان میراث فرهنگی کشورمان منعکس خواهیم نمود و تلاش خواهیم کرد تا این همکاریهای دو جانبه و برنامه های مشترک اجرایی گردد .

 


١٤:٥٤ - پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٧٨٦٥    /    تعداد نمایش : ١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها