يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

 

 

  پيشينه روابط فرهنگي ایران و یونان 

   

         پیشینه مناسبات فرهنگی میان ایران و یونان به بیش از 2500 سال قبل بر می گردد، لکن موافقت نامه رسمی فرهنگی، برای اولین بار در سال 1335 بین دو کشور منعقد گردید. انعقاد این موافقتنامه ، گام بلندی در جهت نظم و شکل گیری روابط فرهنگی بین دو کشور به حساب می آید. 

    پنج سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ـ در سال 1362 ـ وابستگی فرهنگی ج.ا.ا در آتن در محل سفارت، راه اندازی شد و سپس در سال 1367 با ارتقاء سطح رایزنی فرهنگی، به ساختمان مستقلی نقل مکان کرد. 

    برنامه مبادلات فرهنگی نخستین بار در سال 1370 به مدت 2 سال تنظیم و امضا شد و بعد از آن این تفاهم نامه هر دوسال یکبار، با تغییراتی جزیی، تمدید گردیده است و آخرین موافقتنامه فرهنگی در 6 فصل و 36 بند در اسفند ماه سال 81 برای مدت دو سال تنظیم و در جریان سفر ریاست محترم جمهوری، جناب آقای خاتمی و هیات همراه به آتن، به امضا طرفین رسید. 

    روابط فرهنگی غیردولتی نیز، با تاسیس انجمن دوستی یونان و ایران در سال 1338 شروع و با تجدید سازمان و بازگشایی انجمن دوستی دیگری در سال 1365 ، ادامه پیدا کرد. درسال 1379 نیز، انجمن دوستی ایران و یونان متقابلا در تهران تاسیس گردید که بررسی برنامه های همکاری این دو انجمن برای ایجاد تفاهم بیشتر، در دستور کار رایزنی فرهنگی قرار دارد. در سال 1382 نیز تفاهم نامه ای بین دو کتابخانه های ملی ایران و یونان، با سفر رییس کتابخانه ملی ج.ا.ا به آتن ، امضا شد. 

پیوندها