يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

 

 

 مشتركات فرهنگي ایران و یونان 
   

    ايران و يونان , دو تمدن بزرگ باستاني , با سابقه فرهنگي مشترك , داد و ستد در عرصه هاي گوناگون و وجود پيشينه ناخوشايند جنگ و جدال , تاثير پذيري و تاثیر گذاری بسزايي بر يكديگر داشته اند. 

    خدمات متقابل ايران و يونان , از موضوعات قابل توجهي است كه نه تنها مورخان دو كشور را به تدوين كتابهايي در اين زمينه وا داشته است، بلكه نويسندگان و مورخان بزرگ اروپايي و آمريكايي نيز, غير از تاليفات مستقل , بعضا فصل هايي از آثار خود را به اين امر, اختصاص داده اند. 

    رفت و آمد دانشمندان , پژوهش و تدوين كتاب در مورد فرهنگ يكديگر, ترجمه آثار به صورت متقابل , از دير باز موجب نزديكي دو كشور شده است , به گونه اي كه امروز فرش ايراني، زينت بخش خانه بسياري از يونانيان و معماري يوناني، الهام بخش بسياري از ساختمانهاي ايراني است. 

    در تاريخ گذشته ما, سلسله هاي بزرگ ايراني , روابط خوبی با يوناني ها داشته اند, به طوري كه در دوره اشكانيان , به زبان يوناني سكه ضرب می شده و نمايشنامه هاي يوناني در دربار شاهان ايراني اجرا می شده است و متقابلا يوناني ها نيز از فرهنگ و هنر ايراني استفاده مي كردند. هم اكنون نيز در يكي از موزه هاي يونان ، گلداني به نام ” داريوش “ وجود دارد و بر بدنه آن تصويري نقاشي شده كه نشان مي دهد يك ايراني به يونانيان , آموزش حسابداري مي دهد. 

    اين رابطه فرهنگي تا آنجا پيشرفت كه وقتي ” ژوسپين“ مدارس فلسفي را تعطيل نمود, دانشمندان يوناني, آن کشور را ترك گفته وبه ايران پناهنده شدند و در تيسفون مورد استقبال گرم انوشيروان قرار گرفتند. همچنين پس از تاسيس دانشگاه جندي شاپور، تعداد قابل توجهي از يوناني ها به اين مركز مراجعه كردند ، به طوري كه از نظر آماری دانشجويان يوناني رتبه اول را به خود اختصاص دادند. 

    فرهنگ ايراني، در نزد يونانيان امروز نيز معتبر و مورد احترام است . روشنفكران يوناني كه بيشتر خود را شرقي مي دانند تا غربي ، طالب آشنايي با فرهنگ ايراني هستند و اين گرايش از دير باز قابل مشاهده بوده است . مونتسكيو مي گويد: ” فرهنگ ايراني آنچنان جاذبه اي داشت كه اسكندر پس از ورود به ايران ، انديشه هاي بد خود را نسبت به ايران ، فراموش كرد و خوي و عادت ايرانيان را به خود گرفت.“ 

    در زمينه ادبيات حماسي، شاهنامه فردوسی و ايلياد هومر، دو گنجينه گرانسنگي هستند كه نشانگر تمدن کهن ايران و يونان مي باشند و هر دو، الهام بخش هنرهاي مغرب زمين بوده اند. اين دو اثر، بدون اينكه قرابت زماني و مكاني با هم داشته باشند، شباهت فوق العاده اي به يكديگر دارند. 

    موسيقي سنتي يونان، قرابت قابل توجهي با موسيقي ايران دارد و فرهيختگان دو كشور از طنین موسيقي يكديگر لذت مي برند. 

    برخي از كلمات فارسي در زبان يوناني استفاده مي شود ، به عنوان مثال واژه ” فارسي“ در زبان يوناني به معنای شیوا و فصیح استعمال می شود. متقابلا کلمات یونانی نيز در ادبيات ما وارده شده كه علاوه بر حوزه فلسفه و منطق ، در اشعار بعضي از شاعران از جمله مولوی ، به کار رفته است. 

    فرهنگ يونان، زير بناي فرهنگ اروپا است و مظاهر هنري و ادبي اروپاي بعد از رنسانس ، منبعث از ادبيات و هنر يونان مي باشد، نكته مهم در اينجا اين است كه اين فرهنگ به واسطه مسلمانان به اروپا معرفي شده است. هنگامي كه در قرن دوم هجري ، نهضت ترجمه در بغداد گسترش يافت و بيت الحكمه تاسيس و آثار يوناني به عربي ترجمه شد، این آثار به اروپا راه يافت و زمينه ساز رنسانس در غرب گرديد. 

    با اينكه فلسفه يونان ، زير بناي فلسفه اسلامي را تشكيل مي دهد و روح فلسفه ارسطو و افلاطون بر اين فلسفه حاكم است ، اما در طول قرون متمادي ، اين مباحث در ذهن انديشمندان مسلمان متحول شده و امروزه فلسفه اسلامي ، خود ماهيت جديدي يافته است ، به گونه اي كه فلسفه يونان هنگام ورود به حوزه اسلامي ، داراي 120 قاعده عقلي بود در حالی که فلسفه اسلامی امروزه بيش از 700 قاعده فلسفي دارد. 

    با اينكه يوناني ها به لحاظ خاطرات ناخوشايند از حدود چهار قرن تسلط حكومت عثماني بر اين كشور، ذهنيت مثبتي نسبت به مسلمانان ندارند ، اما خوشبختانه به دليل درك صحيحي كه از ايراني مسلمان دارند و بخصوص یادآوری مبارزات شاهان صفوي با عثمانی ها، مشکل خود را با تركيه به ايران تعميم نمي دهند. 

    از منظر دين شناسي ، اسلام بيشترين قرابت را با مذهب ارتدوكس دارد. مردم يونان نيز 96 درصد مسيحي ارتدوكس مي باشند و تشكيلات كليسا منحصرا در اختيار اين فرقه مسيحي قرار دارد.

پیوندها