يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

 

 

 آشنایی با یونان 

 اگرچه یونان از نظر جغرافیایی در حوزه اتحادیه اروپا قرار دارد، لکن از نظر فرهنگی از گروه کشورهای شرقی محسوب می شود. 
    
جوانان و نوجوانان یونانی، تا حدودی به سنت های خود احترام می گذارند، بعنوان نمونه موسیقی سنتی یونان هنوز در بین آنان طرفدار دارد و در سال های اخیر ضمن تغییراتی جزیی، نوعی موسیقی پاپ ـ سنتی شایع شده است که به مذاق جوانان خوشتر می آید. 

موسیقی ایران و یونان از نظر ردیف، گوشه و ریتم شباهت های زیادی به هم دارند، از همین رو ، دو طرف از موسیقی یکدیگر لذت می برند و سازهای ایرانی دف ، تنبک ، کمانچه، سنتور ، شیپور، عود، قانون، دایره ، نی و سرنا ، در موسیقی سنتی یونان کاربرد موثر دارد. 

مذهب 97 درصد مردم ، مسیحی ارتدوکس است و کلیسا حضور موثری در این کشور دارد. اگرچه دولت این کشور خود را لاییک می داند و اجازه ساخت مسجد را در آتن صادر کرده است لکن سالهاست که کلیسا به بهانه های مختلف با انجام آن مخالفت می کند و آتن ، تنها پایتخت اروپایی بود که مسجد نداشت اما به تازگی مراحل ساخت یک مسجد در منطقه "وُتانیکو" آتن به پایان رسیده است. 

یونان به کشور هزار جزیره معروف است و هر یک از آنها دارای ویژگی های منحصر به فردی از نظر آب و هوا ، خاک ، زیبایی و فرهنگ است، بطوریکه گردشگران بادیدن هر یک از آنها، از دیدن جزیره دیگر بی نیاز نمی شوند و همین عامل، باعث شده است که قسمت اعظم درآمد این کشور از طریق صنعت توریسم حاصل شود. 

یونان تنها کشور اروپایی است که دارای وزارت کشتیرانی است و 40 درصد کشتی های اتحادیه اروپا و 16 درصد کشتی های دنیا، متعلق به این کشور است.
کشتیرانی در اقتصاد یونان نقش اساسی دارد، بطوریکه حدود 4 میلیارد دلار از صادرات 11 میلیارد دلاری این کشور ، از این طریق ، عاید می شود. این صنعت حدود 200 هزار فرصت شغلی بر روی عرشه و ساحل، ایجاد کرده و سهم آن در تولید نا خالص ملی 4/7 درصد است . 
پس از سرنگون شدن حکومت سرهنگ ها و تشکیل حکومتی مبتنی بر خواست مردم ، عوامل و ملزومات دمکراسی کم کم در این کشور نهادینه شده است. بعنوان نمونه می توان به موضوع اعتصاب اشاره نمود، در یونان بطور متوسط در اخبار روزانه ، همیشه یک خبر از اعتصاب گروهی از اصناف به چشم می خورد. 

کارگران، کارمندان ، خبرنگاران ، رانندگان وسایل نقلیه عمومی، استادان ، دانشجویان، دیپلمات ها ی وزارت امور خارجه ، پزشکان ، خلبانان ، کارکنان برج مراقبت و اخیرا پلیس ! هر از چند گاهی دست به اعتصاب می زنند.در این میان ، فقط ارتش حق اعتصاب ندارد. 
این اعتصاب ها با هماهنگی سندیکاها و با اعلام قبلی انجام می شود و دولت مجبور است به خواست های اعتصاب کنندگان رسیدگی کند.


موقعيت جغرافيايي: 
کشور یونان ، واقع در جنوب شرقي اروپا و از شمال به آلبانی و بلغارستان، از شرق به ترکیه و دریای اژه ، از غرب به ایتالیا و دریای آدریاتیک و از جنوب به دریای مدیترانه مرتبط می باشد. این کشور 7800 جزيره دارد كه تنها 960 جزيره آن مسكوني است. شهرهای آتن ، تسالونيك، پاترا و ايراكليون از شهرهاي بزرگ و پر جمعيت يونان مي باشند، این کشور، داراي آب و هواي مديترانه اي است و تابستانهای گرم و خشك دارد.

جمعيت: 
طبق سرشماري سال 2011، جمعیت یونان 605 /939 / 10 نفر بوده است و 70 درصد مردم كشور، شهر نشین هستند. شهر آتن با 607 /756 /3 نفر، پر جمعيت ترين شهر يونان است و شهر تسالونيك با 851 / 046 / 1 نفر، در رديف دوم قرار دارد. از لحاظ توزيع سني، 7/ 23 درصد جمعيت كمتر از 14 سال دارند. 7 / 58 درصد را افراد 15 تا 59 سال و 5 / 17 درصد را افراد بالاتر از 60 سال تشكيل مي دهند. عمر متوسط مردان 75 سال و زنان 81 سال است.

- با توجه با تحقیقات به دست آمده از حوزه های مختلف،  تحت هر شرایطی جمعیت یونان در آینده کاهش چشم گیری خواهد داشت.

- در سال 2050 جمعیت کشور بین 10 میلیون نفر در خوشبینانه ترین حالت و 8،3 میلیون نفر در بدبینانه ترین حالت برآورد می شود.

- دامنه کاهش جمعیت از 800 هزار نفر تا 2،5 میلیون نفر است.

- جمعیت یونان در آینده به شدت پیر خواهد شد. در سال 1951 متوسط سنی جمعیت 26 سال بود، اما امروز (2016) به 44 سال رسیده است و انتظار می رود که این مقدار در سالهای آتی 5 الی 8 سال پیر تر شود.

- کودکان و نوجوانانی که در سن مدرسه هستند (از 3 تا 17 سال)از 1،6 میلیون به 1،4 میلیون نفر در بهترین حالت و 1 میلیون در بدترین حالت کاهش می یابد.

- نیروی انسانی مناسب برای کار و تولید ( 20 تا 69 سال ) از 7 میلیون نفر در سال 2017 به    4،8 -5،5  میلیون کاهش می یابد.

- جمعیت مشغول به کار واقعی از 4،7 میلیون نفر در سال 2015 به 3 - 3،7 میلیون نفر کاهش می یابد.

ساختار حکومت: 

در قانون اساسي يونان بر اصل تفكيك قوا تاكيد شده، اما نخست وزیر دارای اختیارات ویژه ای می باشد ورييس جمهور، به منزله حلقه اتصال سه قوه محسوب می شود که براي يك دوره پنج ساله با كسب اكثريت آراي نمايندگان پارلمان ( دو سوم كل آرا ) انتخاب مي گردد. 

پارلمان يونان 300 نماينده دارد که براي يك دوره چهار ساله، انتخاب مي شوند. 

در یونان، امور مربوط به قضاوت، توسط دادگاههاي مستقل انجام مي شود. اين دادگاهها از قضات حرفه اي كه بطور دايم بكار قضاوت منصوب و مشغول بوده اند،. تشكيل مي گردد. حدود وظايف ، اختيارات و مسئوليتهاي دادگاهها و قضات نیز در قانون اساسي پيش بيني شده است. ریاست دادگاه عالی یونان به پیشنهاد وزیر دادگستری و موافقت نخست وزیر، منصوب میشود.

احزاب : 
    در اين كشور، محدوديتي براي تشكيل احزاب سياسي وجود ندارد و هر حزب بايستی به هنگام اعلام موجودیت، آرم و نام خود را به دادگاه عالي اطلاع داده و تعهد نمايد با هر اقدامي كه منجر به نابودي نظام حاكم در يونان صورت گیرد، مخالفت نمايد.
اسامی مهمترين احزاب يونان و درصد آراء و تعداد نمايندگان منتخب آنها در آخرین انتخابات سراسري يونان، ( 2019 ) به شرح ذیل است :
 • حزب نئودموکرات(راست)                              158 كرسي
 • ـ حزب سیریزا (چپ)                                    86 كرسي
 • ـ حزب جنبش تغییر                                      22  كرسي
 • ـ حزب کمونیست                                        15 کرسی
 • ـ حزب کمونیست یونان                                 15 کرسی
 • -حزب راه حل یونانی                                    10 کرسی
 • ـ حزب جنبش نافرمانی واقعبینانه اروپایی          10 کرسی 
احزابي كه كمتر از 3 درصد آراء را كسب نمايند، نمي توانند در پارلمان صاحب كرسي شوند.

مذهب : 
    حدود 94 درصد مردم يونان پيرو كليساي ارتدكس شرقي هستند كه ادعاي رهبري جامعه ارتدكس جهان را دارد. كليساي ارتدكس يونان زير نظر يك اسقف اعظم قرار دارد. طبق قانون اساسي، آزادي كامل مذاهب به رسميت شناخته شده، اما تشويق به تغيير مذهب و مداخله در امور كليساي ارتدكس يونان ممنوع است. عليرغم اينكه بسياري از مردم يونان مذهبي هستند و نسبت به مردم ساير كشورهاي اروپايي، پايبندي بيشتري به مذهب دارند، اما در سالهای اخیر با هجوم فرهنگ غربي ، نوعي مشي غير مذهبي در میان جوانان شکل گرفته است. كليسا در مقابل مسايل اجتماعي و فرهنگي محتاط و ميانه رو مي باشد و اختلاف نظرهاي قابل توجهی بین روشنفكران مذهبي و اعضاي روحاني كليسا وجود دارد .

وضعيت مسلمانان: 
    ورود اسلام به كشور يونان سابقه هزار ساله دارد. هنگاميكه مسلمانان، در سال 653 ميلادي جزیره " رودوس " را فتح كردند، اسلام به تدريج در اين جزيره و نواحي اطراف آن گسترش يافت و 470 سال در اين منطقه حضور داشت. در سال 1922 ، يك چهارم جمعيت كشور يونان را مسلمانان تشكيل مي دادند، اما شعله ور شدن جنگ ميان تركها و يونانيها و گسترش فضاي كينه و نفرت ميان اين دو كشور ، منجر به سركوبي و آزار مسلمانان مقيم يونان گرديد. 

    هم اكنون نیز طبق آمار دولتی ، 130 هزار مسلمان در یونان وجود دارد ( 3 / 1 درصد) كه اكثرا به زبان تركي و لهجه پوماك (لهجه تركي - بلغاري ) صحبت مي كنند. البته آمار غیر رسمی ، تعداد مسلمانان را حدود 200 هزار نفر اعلام می کند. در حال حاضر در پارلمان يونان، دو نماينده از مناطق مسلمان نشين حضور دارند. اين نمايندگان نه بعنوان نمايندگان مسلمانان ، بلكه بعنوان نمايندگان احزاب اصلي اين كشور از مناطق مسلمان نشين ، به پارلمان راه يافته اند.

مساجد: 

  بغیر از مسجدی که با تصمیم دولت به تازگی (2018) مراحل ساخت آن به پایان رسیده است شيعيان پاكستاني نيز در بندر پيرآس و در حومه آتن، داراي دو نماز خانه بنام هاي گلزار زينب و انجمن جعفري مي باشند و هر هفته روزهای شنبه، برنامه هاي مختلفي با حضور صدها تن از كارگران پاكستاني برگزار مي نمايند.

آموزش و پرورش : 
    در یونان، تحصیل براي همه رايگان و براي كودكان سنين 6 الي 15 سال اجباري است . آموزش کودکان از 6 سالگي آغاز و به سه دوره دبستان (6 سال ) ، راهنمايي (3 سال ) و دبيرستان (3 سال) تقسيم مي شود. هم اكنون 380 641 نفر در مدارس يونان تحصيل مي نمايند که كتاب درسي آنان نيز رايگان توزيع مي شود.

در شهرهاي بزرگ يونان مدارس بين المللي نیز وجود دارد كه دروس اين مدارس، با زبانی خارجی و عمدتا انگلیسی تدریس مي شود.

دانشگاهها: 
    يونان داراي دانشگاههاي مختلفي است كه در كشورهاي حوزه بالكان از اعتبار زيادي برخوردارند. هم اكنون تعداد 580 119 دانشجو در اين دانشگاهها تحصيل مي كنند. تحصيل در دانشگاههاي دولتي، رایگان است و كتب درسي نیز مجانی عرضه می شود.همه ساله برای ورود دانش آموزان به دانشگاهها، كنكور عمومي برگزار مي شود.

روزنامه ها : 
    رسانه هاي گروهي در يونان، بعنوان مراكز پر نفوذ اين كشور محسوب مي شوند و احزاب نیز بر نوع نگرش سیاسی آنها بسیار تاثیر گذارند. اين رسانه ها بيشتر بر نشر و ترویج فرهنگ اروپايي تكيه دارند. هم اکنون 25 روزنامه و 16 نشريه هفتگي مهم و صدها روزنامه و مجله دیگر در سطح يونان منتشر مي شود كه بطور متوسط با تيرا ژ 350 هزار نسخه در روز انتشار مي يابند. قيمت روزنامه در يونان به طور متوسط 17 /1 يورو و قيمت مجلات بین 5 /4 تا 5 / 7 یورو متغیر است. پنج روزنامه پر تيراژ يونان كه تعداد صفحات آنها معمولا بين 40 الي 60 صفحه مي باشد، عبارتند از : تانه آ، الفتروتيپیا، اتنوس ، الفتروس تيپوس و كاتي مريني . در يونان يك روزنامه ( كاتي مريني ) و يك هفته نامه ( آتن نيوز ) به زبان انگليسي انتشار مي يابد. هفته نامه هاي پر تيراژ اين كشور نيز عبارتند از : ويما ، الفتروتيپيا ، اتنوس و كاتي مريني .

تلويزيون : 
    در يونان ، 3 کانال دولتي و بيش از 15 كانال خصوصي که برخی از آنها متعلق به احزاب هستند، فعال مي باشند . اغلب فيلمها و سريالهاي تلويزيوني محصول كشورهاي اروپايي و آمريكا است. نزديك به 70 درصد فيلم هاي سينمايي كانال هاي تلويزيوني يونان، فیلم های هالیوودی است. تصاوير تلويزيوني كشورهاي انگليس، آلمان ، ايتاليا، آمريكا، فرانسه ، اسپانيا ، روسيه و قبرس براحتی در يونان قابل دريافت است. 

    همه ساله، تعدادي از فيلم هاي ايراني نیز از كانالهاي دولتي يونان پخش مي گردد كه مورد استقبال مردم قرار مي گيرد.در سال جاری مردم و هنرمندان اين كشور استقبال خوبي از برگزاري هفته فيلم ايران داشتند. معمولا فيلمهاي ايراني در جشنواره هاي يونان جايزه اول را به خود اختصاص مي دهند.

توريسم: 
    بدليل وجود مراكز تاريخي و برخورداری از طبيعتی زيبا، سالانه ميليونها توريست به اين كشور مسافرت مي نمايند. توريسم ، در اقتصاد يونان نقش بسيار مهمي دارد، بطوريكه اگر به هرعلتي ورود گردشگران كاهش يابد، خسارات قابل ملاحظه اي بر بودجه این کشور بر جاي خواهد نهاد . در طول بحران خليج فارس ، بحران بالكان ، حادثه 11 سپتامبر ، بحران افغانستان و بحران عراق، آمار ورود گردشگران خارجی به يونان با كاهش بسيار چشمگيري روبرو بود. 

    هرساله بين 12 الي 15 ميليون نفر توریست از یونان بازدید می کنند که بيش از 9 ميليارد دلار براي اين كشور در آمد دارد.

نقاط ديدني يونان
الف : كتابخانه ها 
    مهمترين كتابخانه هاي يونان عبارتند از : كتابخانه ملي يونان ، كتابخانه دانشگاه آتن و پانتئون، كتابخانه مجلس ، كتابخانه دانشگاه پلي تکنیک وکتابخانه دانشگاه ارسطوی تسالونيك.
ب: موزه ها
در حال حاضر 113 موزه و 92 مركز و بناي تاريخي در يونان وجود دارد كه مهمترين آنها عبارتند از: موزه هاي اكروپوليس ، ملی، باستانشناسي، شهر آتن ، بناكي، بيزانس، دلفي ، ونزلوس، جنگ، حيات وحش ، يهوديان يونان ، سكه ، ماراتن و موزه موسيقي يونان .
ج – نقاط توريستي
 • ـ مجموعه تاريخي آكروپوليس در مركز آتن و منطقه پلاکا
 • ـ دانشگاه آتن ، سالن زاپيو، تپه ليكاويتوس، استاديوم پاناتياكو ، سد ماراتن ، معبد سونيو
 • ـ كانال كورينتوس ، تئاتر اپيداوروس، قلعه نافلیو ، قلعه مته اورا
 • ـ معبد دلفي،المپيا، كوه مقدس آتوس ، جنگلهاي جزيره كورفو، جزيره كرت و معبد جزيره اگينا
پیوندها