شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

   چاپ        ارسال به دوست

#دیدار

دیدار دکترعلی محمد حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با اسقف " اندونیوس مالووف " نماینده شورای مرکزی کلیسای ارتدکس یونان

 

عصر روز گذشته بیست و دوم آذر 1397 عضو دفتر مرکزی شورای کلیساهای ارتدکس یونان اسقف "آندونیوس مالووف" با حضور در نمایندگی با دکتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی کشورمان دیدار و افزایش همکاری های دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و کلیسای ارتدکس یونان را  مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

دکتر حلمی در این دیدار ضمن خوش آمد گویی و با اشاره به روابط خوب و تاریخی بین دوملت ایران و یونان گفت: یکی از علل نزدیکی و قرابت بین دو ملت ایران و یونان، ورای بحث تاریخی ما که بیش از 2500 سال است با هم رابطه ای پایدار داریم،  مقوله دین و مذهب است. بین مسلمانان و مسیحیان همواره مشترکات دینی زیادی وجود دارد، اعتقاد به نبوت، معاد ، شفاعت و ... از جمله این اشتراکات است. حضرت مسیح (ع) و مریم مقدس(س) همواره در بین مسلمانان از احترام خاصی برخوردار بوده و در قرآن کریم بخش هایی از زندگی این پیامبر عظیم الشان ذکر گردیده است

 

دکتر حلمی همچنین ادامه داد:  قرابت و نزدیکی ما اما علت دیگری نیز دارد و آن مذهب تشیع است. ما شیعیان به سبب پیروی از اهل بیت(ع) در این مکتب احترام به دیگر ادیان بالاخص ادیان ابراهیمی را فراگرفته ایم. مسیحیت ارتدکس از منظر ما قرابت هایی با مذهب شیعه دارد و این سبب درک متقابل بهتر گردیده است که یکی از فعالیت های مراکز مرتبط درجمهوری اسلامی ایران مانند مرکز گفتگوی ادیان و دانشگاه ادیان و مذاهب در شهر قم بر روی همین اشتراکات در ارزشهای الهی و معنوی ادیان ابراهیمی است .

رایزن فرهنگی کشورمان افزود : ایران همواره حقوق سایر اقلیت های مذهبی را به رسمیت شناخته و این شهروندان که کمتر از یک درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهند از حقوقی برابر با سایر ایرانیان مسلمان برخوردارند. ما بیش از سیصد کلیسا در نقاط مختلف ایران داریم و هموطنان مسیحی فعالیتهای دینی و آیین های مذهبی خود را آزادانه انجام می دهند و مورد حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران هستند .

دکتر حلمی درادامه با اشاره به نقش کشورهای  سلطه گر غربی و برخی کشور های منطقه در ایجاد ناامنی در درون کشور های اسلامی افزود: همانطور که مستحضر هستید، متاسفانه برخی دولتهای جنگ طلب و زیاده خواه برای سلطه سیاسی و افزایش قدرت و ثروت خود  برای اهداف شوم خود و با ایجاد گروههای تکفیری و تروریستی  در منطقه خاورمیانه متاسفانه آتش اختلاف و جنگ را بر افروخته اند  و این صلح و همزیستی مسالمت آمیزی که صدها سال در بین پیروان ادیان مختلف در کشوری های غرب آسیا(خاورمیانه) مثل سوریه وجود داشت را خدشه دار کردند. 

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: جریان تکفیر و حکومتهایی که حامی و پشتیبان آنها هستند مانند سعودی ها کاملا در جهت نیات صهیونیسم و استکبار حرکت می کنند و در پی غارت و ویرانی ملت های مسلمانند و بهترین وسیله برای تحقق اهداف شومشان ایجاد اختلافات مذهبی و قومی در بین مردم این کشورهاست.

سپس " اسقف آندونیوس مالووف " فرستاده دفتر مرکزی کلیسای ارتدکس یونان ضمن تشکر از دکتر حلمی رایزن فرهنگی و با اشاره به کمک ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران افزود: ما به خوبی از وضعیت ایران، جامعه آن و حمایت ها و خدماتی که در جهت ایجاد صلح و همزیستی بین ادیان در جهان انجام می دهید آگاهیم، زندگی پیروان ادیان مختلف مانند یهودیان، مسیحیان و زردشتیان در کمال آرامش در کنار ملت مسلمان  ایران گواهی شفاف بر این موضوع است.

اسقف مالوف همچنین افزود: بنده خود از وجود یک کلیسای ارتدکس در مرکز شهر تهران آگاهم که این خود نشان از عزم کشور و دولت ج.ا.ایران برای حفظ این همزیستی می باشد. باید بیان کنم که با صحبت های شما موافقم  و عده ای به نام دین متاسفانه با دین مبارزه می کنند و تیشه به ریشه صلح در جهان می زنند.

اسقف مالووف که خود به لبنان و دمشق سفر کرده است افزود: من در لبنان و سوریه با چشم خود دیدم که مسلمانان و مسیحیان چطور برادرانه با یکدیگر رفتار می کنند حتی در مسائل دینی نیز بحث و تبادل نظر صورت می گیرد. شاید جالب باشد که احترامی که از اعضای حزب الله در لبنان دیدیم به همان اندازه بود که از همکیشان خود می دیدیم و این نکته برای ما بسیار جالب و حائز اهمیت است.

وی در ادامه گفت: متاسفانه امارات، عربستان سعودی و برخی کشور های خلیج فارس برای بر هم زدن این همبستگی تمام تلاش خود را می کنند. و اگر کمک های ایران به سوریه، عراق و... نبود قطعا وضعیت و سرنوشت این کشورها طور دیگری رقم می خورد و فجایع بیشتری را شاهد می بودیم.

در پایان رایزن فرهنگی کشورمان با تشکر از اسقف مالووف برای حضور در این نمایندگی همکاری هرچه بیشتر و تعاملات فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و کلیسای ارتدکس یونان را ضروری توصیف کرد تا از این طریق بتوان با هرج و مرج و بی عدالتی در جهان  مبارزه نمود، که مورد استقبال اسقف قرار گرفت. از این رو قرار شد تا برنامه های مشترک فرهنگیدینی با محوریت "همزیستی مسالمت آمیزو همکاری پیروان ادیان " در ماههای آتی برگزار گردد.

 

 


١٦:٤٨ - جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٨٤١    /    تعداد نمایش : ٢٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها